Kismamák a kánikulában: így kerüljék el a trombózist!

Fontos teendője a kismamának nyáron, akár egy hosszabb utazás során, hogy megelőzze a trombózis kialakulását. Odafigyeléssel igen sokat tehet. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosának hasznos tanácsai.

 

Sokan a terhesség alatt is vállalkoznak hosszabb-rövidebb utazásra, és nem riadnak vissza a repülőúttól sem. Érdemes azonban körültekintőbben megtervezni az utat, és beavatni elképzeléseibe a szakorvost is.

Azt, hogy magas-e önnél a trombózis kialakulásának rizikója, szakorvosi vizsgálat dönti el. Amennyiben a családjában előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálat deríti ki, hogy van-e genetikai hajlama a vérrögösödére (pl. Leiden mutáció vizsgálata trombóziskészség mérésére). Ha van ilyen hajlama, akkor előfordulhat, hogy heparin véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia. Amennyiben nincs, akkor is fontos fokozottan ügyelnie az utazás során – tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Erre figyeljen utazáskor

– Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülőgép belső levegője szárazabb.
– Ha visszeres a lába, viseljen kompressziós harisnyát.
– Ügyeljen arra is, hogy kényelmes ruhát válasszon az útra: a fehérneműje, nadrágja, illetve szoknyája legyen kényelmes, ne szorítson sehol.
– Ha teheti, álljon fel és sétáljon többször is az utazás során a vonaton vagy a repülőn.

Miért előnyös a kompressziós harisnya?

Fontos szerepe van a mélyvénás trombózis megelőzésében a kompressziós harisnyának, különösen azoknál a kismamáknál, akiknél kialakult visszértágulat, volt már mélyvénás trombózisuk, vagy krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadással (ödéma) küszködnek.

A speciális harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy azok kitáguljanak, valamint a mélyvénák felé segíti a vér áramlását, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását.

Tanácsok a főorvostól

– Hőségben nagyobb a folyadékvesztés, ezt pótolni kell.
– A napszúrás ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben kitágulnak az erek, pangás alakulhat ki a visszerekben. Tartózkodjon árnyékos helyen, különösen 11 és 15 óra között, többször pihenjen le.
– Nem javasolt a magasabb hőfokú termálvizekben történő fürdőzés, mert megnőhet a trombózis lehetősége a visszerek kitágulása miatt, és kialakulatlanak nőgyógyászati fertőzések is.

Forrás:

Trombózisközpont

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Én egy 28 éves nő vagyok, akinek 2017.01.29-én volt egy császármetszése. A 38 hetes fiú magzatom sajnos meghalt. A boncoláskor annyi derült ki, hogy infarktus szerű barna foltokat találtak a magzatburkon, illetve a műtétet végző nőgyógyász szerint, a köldökzsinór teljes egészében elhalt. Azóta kétszer is voltam vérvételen, és kiderült, hogy a VIII faktor magasabb a megengedettnél. Az érték amin belül lennie kell, a papír szerint 70-150. Az első vérvételen az értékem 176 volt, a mostani pedig 162 volt. Gyógyszert nem kaptam rá, mert állítólag ez még nem veszélyes. Terhesség alatt nem néztek ilyen dolgokat a vérvétel során. Jelenleg fogamzásgátló tablettát nem szedhetek. Kérdésem az lenne, hogy ezek az értékek tényleg nem annyira veszélyesek, hogy ne kelljen rá szednem semmit? Illetve, hogy vállalhatok e majd újra kisbabát úgy, hogy tudjam nem lesz ilyen probléma? Segítenek majd amit akkor kapok tabletta és injekció? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Nagy - Mérő Krisztina!

Őszintén sajnálom Önt a gyermeke elvesztése miatt.
A F.VIII aktivitás ilyen kis mértékü növekedését bármilyen gyulladás, ami szervezetében zajlik okozhatja. Általában fogászati góc, vagy mandulagyulladás. Terhesség során az alvadási faktorokat nem nézik, mert azok a terhességben fiziológiásan is növekednek.
Célszerű volna autoimmun betegség és trombózis hajlam miatt kivizsgálni .Amennyiben ismételtem terhes lesz valószínű fog kapni alvadásgátló injekciót, hogy a köldökzsinórba ne alakuljon ki trombózis.Persze az is elképzelhető, hogy más oka volt a köldökzsinor elhalásnak.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna


Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.07.16 Utolsó módosítás: 2020.08.14