Megfelelő kezelés nélkül 3 éven belül megismétlődhet a trombózis

A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia igen sok embert érintenek, és sajnos sok emberéletet is követelnek. Kutatások szerint, ha valakinél egyszer már kialakult trombózis, úgy fennáll a rizikója annak, hogy mindez 3 éven belül megismétlődik- ezért igen fontos nagy hangsúlyt helyezni a prevencióra. Hogy miként lehet csökkenteni egy újabb trombózis esélyét, azt prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája osztotta meg.

Vérrögök a vénában

A trombózisok 2 nagy csoportra oszthatók, attól függően, hogy az artériában vagy a vénában alakult ki (ez alapján artériás és vénás trombózisról beszélünk). Vénás trombózis kialakulásának megértéséhez érdemes tudni, hogy is működik a véralvadás. A folyamat lényege, hogy a benne szereplő enzimek, fehérjék, alvadási faktorok az ún. véralvadási kaszkádban vízesésszerűen aktiválják egymást, mindegyik a rangsorban következőt aktív enzimmé alakítja, míg végül a trombin az oldható fibrinogénből oldhatatlan fibrinhálót képez. A fibrin lerakódik, és dugót képez a sérülés helyén (majd később ennek a lebontását a plazmin végzi). Ha ebbe a folyamatba hiba csúszik, úgy a vérrögképződés fokozottá válik és megnő a trombózis kialakulásának esélye.

Trombózis után megnövekedett rizikó

trombózis megismétlődhetA trombózis/tüdőembólia kialakulásának egyik fő rizikótényezője az, ha az illetőnél már fellépett korábban a probléma. Ennek oka többek között a tönkrement vénabillentyűk, mivel ez kiváló táptalaja újabb vérrögök képződésének. Ráadásul vannak olyan trombózis-provokáló tényezők, melyeket még nem ismerünk, így megelőzni, illetve kezelni nem tudunk még. Mindezeken kívül sajnos előfordulhat, hogy a beteg nem a megfelelő terápiát kapja, az INR szintje ingadózó, nem sikerül elérni a 2-3 közti INR szintet, melynek következtében továbbra sem kielégítő az illető véralvadása. A megnövekedett rizikó oka az említetteken kívül még a helytelen életmód folytatása (pl. Cigaretta, kevés folyadékfogyasztás, mozgáshiány, túlsúly), melyek mind elősegítik az újabb trombózis kialakulását- figyelmeztet prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája, aki hozzátette, hogy a trombózis egyik szövődményének (a un. posttrombotikus szindróma, a PTS) fő veszélye az, hogy igen könnyen alakul ki ekkor újabb trombózis. PTS leggyakrabban akkor lép fel, ha az INR szintet nem sikerül a céltartományon (2-3) belül tartani. Ekkor lép fel a krónikus vénás keringési zavar, néha fekélyek alakulnak ki, amit már igen nehéz kezelni és ápolni.

Hogy kerülheti el az újabb trombózist?

  • Orvos által meghatározott ideig tartó véralvadásgátló terápia
  • Régi típusú készítmények esetén rendszeres INR ellenőrzés esetén NOAC-ra való átállás
  • Ingadozó INR érték kezelése
  • Szükség esetén kompressziós terápia
  • Megfelelő életmód
  • Kerülje a nagy meleget, a vénák kitágulásával járó eseményeket (pl. 34 foknál melegebb termálvíz)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm ! Érdeklődnék nyaki érszükületem van a bal oldalon 20% a jobb oldalon 35% az lenne a kérdésem hogy vissza fordítható e az érszűkület ? Van e olyan gyogyszer vagy gyogynövény ami segíthet? Köszönöm !!!
    Kedves János !
    Igen van ilyen készítmény. Xeter tbl-t (20 mg) kell szedni évekig esténként szorgalmasan.
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

    Vörös jános

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Udvarias, figyelmes

    Udvarias, kellemes légkör, maximális figyelem a páciensre. Páciens központú hozzáállás.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2019.03.01 Utolsó módosítás: 2019.05.18