A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Több stressz, kevesebb mozgás- COVID miatt így változott meg az élet
A COVID több szempontból is megváltoztatta az életünket-és nem minden szempontból a jó irányba. Egy friss felmérés szerint ugyanis az emberek nagy része kevesebbet mozog és lényegesen többet stresszel. Ez viszont nagy veszélyeket rejt magában. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa elmondja, miért veszélyes ez trombózis szempontjából az arra hajlamosaknál.
COVID-19 és trombózis
A COVID-19 egyik nagy veszélye a trombózis (mind az artériás, mind a vénás). Ennek oka, hogy a fertőzés következtében változások következnek be a véralvadási folyamatban, melynek hatására fokozódik a véralvadás és csökken az ún. fibrinolízis (vagyis a véralvadék lebontásának folyamata). Erre csak rátesz a rossz közérzet, illetve a kórházi tartózkodás miatti tartós ágyban fekvés és a kevés folyadék fogyasztása. Ezek mind megnövelik a vérrögképződés esélyét, nem csoda, hogy a koronavírus fertőzés egyik gyakori szövődménye a trombózis.
Egy friss felmérés szerint a válaszadós többsége tart is a fertőzés okozta trombózistól-bár a fele, csak kis mértékben. Leginkább a 65 év feletti korosztály tagjai félnek- ami érthető, hiszen általánoságban őket veszélyeztetik a legjobban a vérrögök.
Trombózis megelőzés céljából többen is aspirint szednek. Fontos azonban tudni, hogy ez csakis az artériás trombózis ellen véd (pl.szívinfarktus, stroke), ám a vénás trombózis ellen (pl.mélyvénás trombózis, tüdőembólia) nem. Arra a célra különböző antikoagulánsok (véralvadásgátlók) vannak forgalomban. Amennyiben valaki COVID-19 fertőzött, és eleve magasabb nála a trombózis rizikója (pl. mert trombofíliás vagy mert cukorbeteg), úgy megelőző jelleggel LMWH injekcióra lehet szüksége bizonyos ideig, nehogy fellépjen nála mélyvénás trombózis.
Ilyen lett az élet a járvány miatt
A koronavírus világjárvány nagyban rányomta/rányomja a bélyegét a mindennapokra. Sok mindent máshogy látunk, sok minden megváltozott. Előtérbe került a home-office, az emberek kevesebbet járnak el otthonról. Friss kutatás szerint lényegesen több lett a stressz az életünkben (félünk a betegségtől, félünk az otthoni tanulástól, félünk a munkahely elvesztésétől stb.), és emellett igen kevés időt fordítunk testmozgásra, és a táplálkozási szokások is sokaknál rossz irányt vettek. Emiatt pedig megnő különböző betegségek esélye. Többek között a trombózisé is, hiszen a mozgásszegény életmód, a túlsúly, a stressz miatt kialakuló kóros állapotok (pl. magas vérnyomás, szív-és érrendszeri problémák) elősegítik a vérrögképződés esélyét. Mivel sokan már home-office-ban dolgoznak, van, hogy az illető fel sem kel az ágyból, illetve a székéből egész nap. Emiatt a vérkeringés lelassul, a vér pangani kezd- és ez meleg ágya a vérrögöknek. Az orvosok éppen ezért felhívják arra a figyelmet, ha az életmódunkon nem változtatunk, nem állunk fel a gép elől kb. óránként kimozgatni magunkat, nem járunk el sportolni és továbbra is egészségtelen ételeket fogyasztunk, annak bizony előbb-utóbb meglesz a böjtje- figyelmeztet dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa. Az arra hajlamosaknál, azoknál, akiknél eleve magasabb a mélyvénás trombózis (DVT) rizikója, ez az új életmód bizony igen kockázatos. Hiszen, ha a trombózis-provokáló tényezők összeadódnak, akkor lényegesen nagyobb az esély egy DVT fellépésének.
Hogyan lehet elkerülni a mélyvénás trombózist
- Megfelelő, egészséges étkezés
- Rendszeres testmozgás
- Túlsúly leadása
- Dohányzásról való leszokás
- Szükség esetén kompressziós harisnya viselése
- Hideg/meleg váltózuhany
- Magas kockázat esetén véralvadásgátló terápia prevenciós jelleggel
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Ercsei Ibolya
- Szakterületek:
- belgyógyász, hematológus
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása,
- véralvadási zavar meddőség hátterében,
- vérzékenység,
- leukémia,
- fogamzásgátló szedése előtti kivizsgálás,
- vérsejtszám eltéréseinek kivizsgálása, kezelése,
- nyirokcsomó megnagyobbodások okainak tisztázása,
- speciális hematológiai kórképek diagnosztikája,
- trombózis utáni kivizsgálás, kezelés,
- terhesség véralvadási zavarral,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
Orvos válaszol
41 éves daganatos beteg vagyok, örökölt alvadási defektussal (Protein C hiány, F II 20210 heterozygota mutáció). Világ életemben sokat sportoltam, mozogtam és eddig sosem volt trombózissal dolgom, véralvadásgátlóra sem volt szükségem. 2017-ben műtöttek először tüdődaganattal, majd 2020-ban kiújult és 2020 decembere óta szedek kemoterápiás gyógyszert (szájon át szedhető).
2021.04.21-n mentem be a sürgősségire vádlimban tapasztalható erős szúró fájdalommal. Előtte hetekig Venoruton kenőccsel kenegettem egy keményebb visszeret, mert azt hittem az okozza és hol jobb volt hol rosszabb. Márciusban volt egy snowboard balesetem amikor a bordáimra estem, ebből kifolyólag 1 hónapig nem nagyon sportoltam.
A sürgősségin izomvénás trombózist állapítottak meg a bal vádlimban. Ezt követően 10 napig napi 2x Clexane 8000NE vérhigító injekció, napi 3x2 Detralex tabletta, aztán újabb 10 napig 1x8000 Clexane és 2x1 Detralex, majd 14 napig 1x4000 Clexane. Lioton géllel napi 3x kentem a vádlim és hordtam a kompressziós harisnyát, kivéve alvásnál. A kúra befejeztével elkezdtem napi szintem úszni és 2-3 hét után a fájdalom teljesen elmúlt. Hosszútávon 100mg Aspirin Protect szedését javasolta doktornő, de a kemo gyógyszer mellé nem akartam még egy gyógyszert ami a gyomromat beleimet terheli és inkább a kompressziós harisnya, sok folyadék, mozgás, vérhigító hatású ételek (fokhagyma, gyömbér, tea) kúrájába kezdtem.
A nyári úszások végével aztán szeptemberben elővettem a biciklit és tekertem egy nem megerőltető, pihenőkkel tarkított 3 órás kört. 1-2 órával ezután az ismerős szúró érzést éreztem a vádlimban. Szept 8-n doppler vizsgálattal találtak egy vérrögöt a bal vádlimon a felszíni visszérben. „ A VSM beömlése szabad. A VSP beömlésétől kb 10cm—re található felszínes varix nem teljesen compromitálható, lumenében dorsalisan 11mm hosszú, 1,9mm vastagságú, echodús thrombus figyelhető meg. Az a. iliaca externa, a femoralisok, a poplitea ill a tibialis anterior és posterior lumene megtartott, falvastagságuk az életkornak megfelelő, szűkület vagy tágulat rajtuk nem mutatható ki, az áramlási értékek a normál tartományban vannak.”
Az orvos szerint ez az előző trombózisomból visszamaradt rög lehet, bár nem lehet kizárni egy újabb rög keletkezését sem. Mivel a sürgősségin nem írták le pontosan a trombózis helyét illetve feltehetőleg tévesen írták VSP helyett hogy „A VTP echodús trombussal kitöltött, nem komprimálható”.
Az orvos azt javasolta szúrjam magam ismét Clexane-al és beszéljem meg a továbbiakat a háziorvosommal. A háziorvos 10 napi 1x8000NE, majd újabb 10 nap 1x 4000 NE kúrát javasolt, ezután pedig egy kontroll Ultrahangot hogy a vérrög felszívódott-e.
Elegendő ez ön szerint?
Köszönettel:
Tibor
Végezze el a kúrát amit kiírtak Önnek és utána a doppler ultrahang ad kielégítő választ, de érdemes elmenni egy hematológiai szakrendelésre beszéljék át a protein C hiányt illetve az örökölt genetikai eltérést, elképzelhető, hogy kellene valamilyen állandó véralvadásgátló, hogy ilyen esetek ne következzenek be a közeljövőben.
Mindezt csak konzultáció keretén belül és a leletei áttekintésével lehet pontosan megmondani.
Üdvözlettel,
Prof. Blaskó György