Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlókat

Trombózis megelőzésére egyre többször alkalmazzák a kumarin származékok helyett az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC), hiszen használatuk lényegesen kevesebb laboratóriumi követést igényel, szemben a régebbi készítményekkel. A számos pozitívum mellett, néhány hátránnyal is számolni kellett korábban, pl. nem lehetett hatástalanítani őket, vagyis nem létezett antidótumuk. Viszont nemrégiben ez pozitív fordulatot vett, így dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint használatuk még biztonságosabbá vált.

Röviden a NOAC készítményekről

4-5 éve a véralvadásgátlók közt hazánkban is megjelentek az ún. új típusú véralvadásgátlók (NOAC), melyek közül több fajta is a piacra került. Közös bennük, hogy a véralvadást segítő faktorok egyikét gátolják, nem pedig egyszerre több alvadási faktor aktivitását, mint a kumarinok. Van olyan, ami direkt a II alvadási faktort (trombint) és van, amelyik a fontos X alvadási faktor aktivitását gátolja (szintén direkt módon), így a véralvadást nagy mértékben képesek lassítani. A NOAC szerek számos pozitív tulajdonsággal rendelkeznek, alkalmazásuk nem csak biztonságos, de szedésük során nincs szükség rendszeres INR ellenőrzésre, nem kell tartani a gyógyszer-és az ételkölcsönhatásoktól (vagyis nem kell figyelni az ételek K-vitamin tartalmára), ráadásul kevesebb mellékhatással kell számolni és a vérzéses szövődmények előfordulása is kevesebb. (Persze a vese és májfunkciós vizsgálatokat itt is el kell végezni minimum fél évente.)

Sokáig nem volt olyan ellenszerük, mely felfüggesztené a hatásukat

A véralvadásgátlók használata során rizikót jelentenek a súlyos sérülések, balesetek, váratlan műtétek, ugyanis ha valaki antikoagulánst szed, akkor azonnal fel kell függeszteni a hatásukat, hogy a sérülés/műtét közben ne legyen túl nagy mennyiségű a vérvesztés. Erre a célra fejlesztették ki a szakemberek az ún. antidótumokat, melyek lényegében az adott készítmény ellenszerei, mivel inaktiválják a szer molekuláit. Az új típusú véralvadásgátlók, esetén, (amelyek X- faktoron hatnak) ez az antidótum sokáig váratott magára, ám nemrégiben végre megjelent az ellenszer, így még biztonságosabbá vált a használatuk. Természetesen eddig is voltak olyan készítmények, melyek bár nem hatástalanítják a véralvadásgátló molekuláit, viszont ellensúlyozzák azok hatását, így a véralvadást biztonságossá tették- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Milyen esetekben érdemes áttérni a NOAC készítményekre?

  • nehezen, vagy nem beállítható INR
  • allergia a kumarin származékokra
  • kumarin mellékhatások jelentkezése (pl. hajhullás,)
  • bizonyos betegségek miatt a kumarin nem adható
  • vérzéses szövődmények előfordulása
  • az életvitel nem teszi lehetővé a rendszeres labor (INR) kontrollt
  • kumarint nem kaphat, de nem szeretne injekciót használni

További híreink>>>

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! 3 évvel ezelőtt mélyvénás trombózisom volt a jobb lábamban, akkor injekciós, valamint gyógyszeres kezelést kaptam. Azóta többször is voltam ultrahangos vizsgálaton, mert sokszor szúró fájdalmam volt a vádlimban, ami egyébként a mai napig fent áll, és nem csak a jobb,hanem a bal lábamban is. Jelenleg 23 hetes kismama vagyok, és genetikai hajlam miatt (édesanyámnak is volt trombózisa), valamint megelőzésképp Fraxiparine 0,6ml injekciót írtak fel mindennapi használatra. Az interneten olvastam róla rosszat is, valamint hogy ez egy erős véralvadásgátló. Érdeklődnék, hogy ez hatással van-e a babára, valamint befolyásol-e majd valamit a szülésnél? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Barbara (26éves)
Kedves Bebesi Barbara!
A Fraxiparine inj. kiváló véralvadásgátló. Napi 1x kapja, így a trombózis megelőzésére alkalmas és vérzést nem okoz.
A szülést nem befolyásolja. Miaután megszületett a kisbaba Önnél 12 óra elteltével újra elkezdik adni a Fraxiparine-t és még 6 héten át folytatni kell.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2017.10.17 Utolsó módosítás: 2019.08.22