Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr!



70 éves vagyok, 10 éve egy műtét után kaptam mélyvénás trombózist, azóta szedem a syncumart.

Trombózisra hajlamom (Leyden mutáció) nincs, a vérkép mutatók jók, az étkezésemre vigyázok (20 éve vegetáriánus vagyok), sokat mozgok, testsúlyom normális.

3 havonként járok kontrollra, ahol vérvétel alapján korrigálják a gyógyszeradagot. Eddig erre ritkán (és csak kis mértékben) került sor, nem régen azonban bevérzett a szemhéjam, és ezért rögtön (már 2,5 hónap után) bejelentkeztem a körzeti orvoshoz.

A laborleletek alapján (INR: 5,20) radikálisan (napi 4,5-ről 3db-ra) csökkenteni kellett a gyógyszeradagot.

Az ezt követő 2 hét alatt még kétszer mentem vérvételre, arra gondolva, hogy ez a nagy változás csak átmeneti jellegű lehet, de kiderült, hogy az új leletek alapján továbbra is 3db syncumar ajánlott.



Mi okozta nálam ezt az INR változást – és meddig tart - nem tudom.

Az eset kapcsán próbáltam új ismereteket szerezni a témában és ezek alapján felmerült bennem néhány kérdés, melyben szeretném kérni Doktor Úr segítségét:

•Az új magyar CoagS műszert, mely még otthoni használatra nem engedélyezett, nem alkalmazzák bármikor felkereshető orvosi ügyeleteken? (A körzeti orvosnál heti két alkalommal van vérvétel, a laborleletekre pedig – az esetleges hétvégét, ünnepnapokat nem számítva - még két napot kell várni. ( A körzeti orvosok - úgy vettem észre – valamilyen okok miatt nem szívesen vállalják a műszer használatát.)

•A Warfarinnak (még nem szedtem) más a hatásmechanizmusa? Kevéssé érhetik véralvadás változások a betegeket? A váltás (pl.: a „háttérben” esetleg alakuló mellékhatások miatt) a szervezetnek is hasznos lehet?

•Hallottam a Pradaxa nevű (drága) gyógyszerről. Ennek valóban nem kell az adagolásán változtatni, a táplálkozás nem befolyásolja, felírható, kiválthatja a syncumart?



Táplálkozás vonatkozásában eddig én csak a Syncumar tájékoztatójában leírtakhoz igyekeztem igazodni, ami viszont csak a K-vitamin szempontjából osztályozza az ételeket.

Az INR változásom okát kutatva, más általam fogyasztott ételekről is próbáltam ismereteket szerezni, és egy kicsit összezavarodtam, mert egyes leírások alapján a vérhigító gyógyszerek mellett sok, egyébként egészséges étel fogyasztása nem ajánlott.

Ilyenek pl.:

•omega-3 tartalmazó ételek (olivaolaj, tökmagolaj, chiamag, stb.)

•magas vastartalmú ételek (C-vitaminnal)

•túlzott C-vitamin bevitel

•étcsokoládé, kurkuma,

•vörösbor (rezveratrol)

egyes leírásokban 1-2 deci minőségi vörösbor (pl.: gyógyszerbevétel után min. 2 órával már fogyasztható)

•mazsola, aszalt szilva

•élőflórás joghurt, vagy kefir (vagy hasonló probiotikumok)

(ezek a bélflóra változtatásán keresztül befolyásolhatják a K-vitamint? Akkor lehet, hogy az általam többször fogyasztott Protexin is?)

•gyógyteák fogyasztásánál hogy lehet elővigyázatosnak lenni (a használati utasítások nem adnak ide vonatkozó felvilágosítást). (Meglepődve olvastam pl. hogy a kamilla nem ajánlott. Szerencsére nem fogyasztottam)

Léteznek olyan kisebb tünetek (még az esetleges súlyosak megjelenése előtt), melyek figyelmeztetik a beteget hogy a fogyasztott étel - a syncumár hatásnövelése, vagy hatáscsökkentése miatt - számára nem ajánlott?



Elnézését kérem a sok kérdésért, válaszát előre is köszönöm.



Tisztelettel:

János







Kedves János,

1. A levelének második felében említett étkezési kérdéseket illeti, kérem vásárolja meg nagyobb könyvesboltokban kapható SpringMed Kiadó által gondozott \"Thrombózis és véralvadásgátlás c. könyvet, ami a betegek számára íródott kérdés-felelet formában és a táblázatokban minden információ benne van és akkor nekem most kell hosszú értekezést írnom.

2. A warfarinnak ugyanaz a ahtásmechanizmusa, mint a Syncumarnak, csk más a féléletideje és egyéb kinetikai paraméterei. Emiatt álladóbb a vérszintje, de minden változás csak igen nehezen \"hozható rendbe\". Orvosa válogatja!

3. Az INR-ben végmenet változásokat nem annyira az étel-, mint inkább a gyógyszerkölcsönhatások változtathatják meg, amit nem említett! Lehet, hogy időközben beszedett valamit, amiről nem gondolta volna....de az is lehet, hogy a \"Nagymama lekvárjának\" szaliciltartalma, vagy egyéb szalicilát-tartalmú tartósítószerek okozták....

4. A CoagS műszert csak ÁNTSZ engedély után alkalmazható otthon és akkor is csak kioktatás után! Nem tisztem a körzeti orvosok viselkedését kommentálni!

5. A Pradaxa és a Xarelto, mint új tipusú drága antikoagulánsok fix dózisban adandók (DE EZEK IS ANTIKOAGULÁNSOK ÉS IGEN HATÉKONYAK!!!) Mindkettő kiválthatja a Syncumart és a warfarint, de javaslom, hogy szakemberrel közösen -kezdeti ellenőrzésekkel - kezdje szedni, (ha bírja anyagilag) Valóban nem szükséges laborellenőrzés (de Ön eddig is 3 havonta járt?!)

Üdvözlettel

Dr. Blaskó György

Hírek

Trombózis a szemben? Igen, lehetséges!

Trombózis a szemben? Igen, lehetséges!

Amennyiben trombózisról hallunk, az leggyakrabban a lábakat érinti, ritkábban az agyat (sinus trombózis), karokat, egyéb testrészeket. Viszont érdemes tudni, hogy bizony a szemben is keletkezhetnek vérrögök, ami mögött gyakran valamilyen trombofília áll. Hogy milyen tünetek hívják fel a figyelmet a szemfenéki trombózisra, és hogy milyen veszélyeket rejt, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük.

További részletek
A nyelv gyulladása vészes vérszegénységre is utalhat

A nyelv gyulladása vészes vérszegénységre is utalhat

A vérszegénységnek több formája is van, ilyen többek között a vészes vérszegénység is, mely a B12 vitamin hiányával jár. Az állapot főleg a felszívódási zavarral küzdőket és a vegetáriánusokat sújtja. Tünetei közt a nyelv gyulladása, égő érzése is szerepel. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhatjuk, vajon mikor gyanakodjunk az állapotra és hogy milyen vérkép eltérésekkel is jár.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Facebook csoportjaink

PRIMA MEDICA