Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
Kutatói munkám miatt egy éve Brazíliában élek, gyerekkorom óta asztmás vagyok, amelyre Alvesco és Oxis inhalátorokat használok naponta, és Ventolint rohamoldásra. Utóbbira roham hiányában nem volt szükség több, mint 10 éve! Idén februárban azonban fokozatosan rosszabodó légzésemmel kórházba mentem, ahol atípusos tüdőgyulladást diagnosztizáltak és napi 1000 mg Claricidot, valamint szteroid gyulladáscsökkentőt irtak fel. Ezek szedésével tüneteim enyhültek és állapotom javult, azonban hat napi antibiotikumszedés után, amikor abba kellett hagynom a szteroid tabletta szedését, egy súyos bélgörcsöt kaptam, melynek a végén percek alatt felszökött a lázam 39 fokra és delíriumos állapotba kerültem, igy mentőt kellett hivni hozzám. Ott a véroxigén szintem 9O % felett volt, de a vérlelet szerint a D-dimer értékem a referenciatartomány felső értékéne háromszorosa lett, így tüdőembólia gyanúval tomográfiára jegyeztek elő, viszont másnpa egy másik orvos törölte, mivel a véleménye szerint a hirtelen kialakult gyulladásos folyamat is megemelhette a D-dimerek mennyiségét. A pumonológus végül mégis elvégeztette a vizsgálatot, de kontrasztanyag nélkül, mivel aztmás vagyok. A tomográfiás felvételen csak egy tejüvegszerű folt látszott a bal tüdőlebenyem legalsó részén, ami szerinte a gyulladás miatt felhalmozódott váladék. Légzésfunkciós vizsgálaton is voltam, nem mutatott eltérést a normális értékektől. Hozzátenném, hogy mindez kürülbelül másfál hete történt, azóta itthon gyógyulok, és nagyon lassan de javul a nehézlégzésem, és egyébként is elsősorban fekvő helyzetben rossabbodik. A kérdésem az lenne, valóban kizárható a tüdőembólia érfestés nélkül is, illetve hogy a D-dimerek megemelkedett mennyisége mire utalhat még a vérrögképződésen kívül?
Itt rendkívül nehéz megnyugtató válaszokat kapni, az egészségügy enyhén szólva is kaotikus...
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Kati
A DDimer érték valóban megemelkedhet akut gyulladásos kórképek alkalmával. Egy igazi tüdőemboli esetén nem háromszorosára, hanem harmincszorosára emelkedik! A tüdőgyulladás ennek ellenére fennáll és tessék kezeltetni. A tüdőemboliához még tartozik pár dolog: a) családjában volt-e thromboemboliás betegség? b) önnek volt-e thrombosisa valaha c) a rosszulléte előtt dagadt-e a lába, vagy volt-e valamilyen thrombosisra emlékeztető tünete?
A tüdőembolia spirálCT-vel jól igazolható.
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György