5 dolog, mellyel elkerülheti a terhesség során a trombózist

A várandósság és a gyermekágyi időszak fokozott kockázatot jelent trombózis szempontjából. Amennyiben volt már trombózisa, úgy a rizikó még nagyobb. Dr. Selmeczi Anna, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyásza, terhességi véralvadási zavar specialista, hasznos tanácsokat adott arra, hogy vajon miként lehet megelőzni azt, hogy ismét vérrögök alakuljanak ki. 

Véralvadásgátló injekció 

Ha valaha volt már a nőnek trombózisa, akkor a szakorvos azt javasolja, hogy a pozitív terhességi teszttől - vagy akár már a családtervezéstől- véralvadásgátlóra van szüksége a kismamának. Éppen ezért, amikor valaki trombózis után úgy dönt, gyermeket szeretne, keresse fel kezelőorvosát, hogy megbeszélhessék a szükséges prevenciót. Nagyon fontos, hogy amennyiben már eleve véralvadásgátló terápián van az illető, úgy LMWH (alacsony molekulatömegű heparin) injekcióra van szüksége, mivel az az egyetlen olyan antikoaguláns, mely nem ártalmas a babára (a többi súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat). 

Mozogjon 

terhesség alatt trombózisA terhesség nem betegség, így -ha az orvosa másképp nem rendeli el- törekedjen arra, hogy maradjon aktív és mozogjon, sportoljon! Ugyanis, ha egész nap csak ül vagy fekszik, akkor lelassul a vérkeringés, ami kedvez a vérrögök kialakulásának. 

 A korábbi sportolását folytathatja (persze a terhesség előre haladtával az intenzitását csökkenteni kell), sétáljon sokat, járjon el kismama jógára vagy otthon végezze rendszeresen a korábban megtanult véna és nyirokér tornát.  - tanácsolja dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ terhességi véralvadási zavar specialistája.

Viseljen kompressziós harisnyát 

A kompressziós harisnya, tartást ad a felületes vénáknak és ezzel segíti a mélyvénák felé a véráramlást, így megszüntethető bennük a vér pangása. Ezzel a gyógyászati segédeszközzel ráadásul csökkenthető a végtag feszülő érzése, illetve megelőzhető a visszerek kialakulása is, melyek a várandósság során gyakran megjelennek. Hogy pontosan milyen kompressziós harisnyát érdemes viselnie ekkor (több fokozatban elérhetők), arról kérje ki szakember tanácsát! 

Igyon elegendő folyadékot 

A bőséges folyadékfogyasztás (kb.2,5- 3 liter terhesség alatt) igen fontos egyrészt a baba szempontjából, másrészt azért, hogy megelőzze a trombózist! Dehidratált állapotban ugyanis a vér “besűrűsödik”, a keringés lelassul, ami meleg ágya a vérrögképződésnek. 

Ügyeljen a súlygyarapodására 

trombózis terhesség alattAz már rég elavult nézet, miszerint terhesség során kettő helyett kell ennie az anyának, hiszen ez egyenes út az elhízáshoz. Fontos, hogy a kismama étkezzen egészségesen, hiszen az elhízás is rizikófaktornak számít trombózis szempontjából. A kismamák trombózis prevenciójában és az egészséges életmódjuk kialakításában nagy segítséget nyújthat dietetikus, mozgásterapeuta, életmódorvos is a hematológus mellett.  

Hogy mennyi súlygyarapodás az ideális? 

- vékony hölgyek (BMI <18,5) 12-18 kg  
- normál testtömeggel (BMI 18,5-24,9) 11-16 kg  
- kevés túlsúllyal (BMI 25,0-29,9) 7-11 kg  
- míg jelentős súlytöbblet esetén 5-9 kg 

  

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

FOLSAV VAGY FOLÁT? NEM MINDEGY, VETÉLÉS IS LEHET BELŐLE, HA NEM JÓT VÁLASZT

SZÜLÉS UTÁN IS KIALAKULHATNAK VÉRALVADÁSI RENDELLENESSÉGEK!

VÉRALVADÁSGÁTLÓK HASZNÁLATA KISMAMÁKNÁL

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Nő/Úr! Korábbi vérvétel eredményeként kiderült, hogy Leiden mutació: heterozygota pozítív (homocisztein: 8,8), illetve a A1298C MTHFR: homozygota mutáns pozitív. Vélemény: APC reziszetenciát okozhatnak. Terhesség esetén végig LMWH profilaxis alkalmazása indokolt. Jelenleg 39 éves vagyok és néhány hetes terhes. Mikortól, milyen típusú, mekkora mennyiségű véralvadásgátló szükséges ilyen esetben? Ki dönti ezt el hematológus vagy nőgyógyász, kihez kell fordulni? A terhesség időtartalma alatt kell-e vérvétel kontroll erre vonatkozóan, ha igen milyen sűrűn? Előre is köszönöm a segítséget és az iránymutatást!
    Kedves LIlla !
    A trombózis hajlam vizsgálat eredményét hematolgógussal tudja megbeszélni. Amennyiben az eltérések alapján LMWH injekció adására van szükség a terhesség alatt , mihamarabb egyeztetnie kellene szakorvossal mert a terhesség elejétől meg kell kezdeni a profilaxist. Az injekció mennyiségét, dózisát a testsúlyához igazítják , majd szükség van a heparinszint ellenőrzésére is , és így a testsúly és heparinszint együttes figyelembevételével határozza majd meg a terhesség alatt az LMWH mennyiségét a kezelőorvos. Szükség esetén emeli, esetleg csökkenti a dózist.
    Központunkból Dr.Selemczi Anna Doktornőt ajánlom felkeresni .
    Várjuk központunkba, bejelentkezni a +36 70 431 77 29-es telefonon tud.
    Üdvözlettel: Kelemen Edina
    Lilla

    Kelemen Edina

    asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    kedves és empatikus

    Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!
    Dr. Selmeczi Anna
    Dr. Selmeczi Anna
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Utolsó módosítás: 2024.01.04 09:22