5 dolog, mellyel elkerülheti a terhesség során a trombózist
A várandósság és a gyermekágyi időszak fokozott kockázatot jelent trombózis szempontjából. Amennyiben volt már trombózisa, úgy a rizikó még nagyobb. Dr. Selmeczi Anna, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyásza, terhességi véralvadási zavar specialista, hasznos tanácsokat adott arra, hogy vajon miként lehet megelőzni azt, hogy ismét vérrögök alakuljanak ki.
Véralvadásgátló injekció
Ha valaha volt már a nőnek trombózisa, akkor a szakorvos azt javasolja, hogy a pozitív terhességi teszttől - vagy akár már a családtervezéstől- véralvadásgátlóra van szüksége a kismamának. Éppen ezért, amikor valaki trombózis után úgy dönt, gyermeket szeretne, keresse fel kezelőorvosát, hogy megbeszélhessék a szükséges prevenciót. Nagyon fontos, hogy amennyiben már eleve véralvadásgátló terápián van az illető, úgy LMWH (alacsony molekulatömegű heparin) injekcióra van szüksége, mivel az az egyetlen olyan antikoaguláns, mely nem ártalmas a babára (a többi súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat).
Mozogjon
A terhesség nem betegség, így -ha az orvosa másképp nem rendeli el- törekedjen arra, hogy maradjon aktív és mozogjon, sportoljon! Ugyanis, ha egész nap csak ül vagy fekszik, akkor lelassul a vérkeringés, ami kedvez a vérrögök kialakulásának.
A korábbi sportolását folytathatja (persze a terhesség előre haladtával az intenzitását csökkenteni kell), sétáljon sokat, járjon el kismama jógára vagy otthon végezze rendszeresen a korábban megtanult véna és nyirokér tornát. - tanácsolja dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ terhességi véralvadási zavar specialistája.
Viseljen kompressziós harisnyát
A kompressziós harisnya, tartást ad a felületes vénáknak és ezzel segíti a mélyvénák felé a véráramlást, így megszüntethető bennük a vér pangása. Ezzel a gyógyászati segédeszközzel ráadásul csökkenthető a végtag feszülő érzése, illetve megelőzhető a visszerek kialakulása is, melyek a várandósság során gyakran megjelennek. Hogy pontosan milyen kompressziós harisnyát érdemes viselnie ekkor (több fokozatban elérhetők), arról kérje ki szakember tanácsát!
Igyon elegendő folyadékot
A bőséges folyadékfogyasztás (kb.2,5- 3 liter terhesség alatt) igen fontos egyrészt a baba szempontjából, másrészt azért, hogy megelőzze a trombózist! Dehidratált állapotban ugyanis a vér “besűrűsödik”, a keringés lelassul, ami meleg ágya a vérrögképződésnek.
Ügyeljen a súlygyarapodására
Az már rég elavult nézet, miszerint terhesség során kettő helyett kell ennie az anyának, hiszen ez egyenes út az elhízáshoz. Fontos, hogy a kismama étkezzen egészségesen, hiszen az elhízás is rizikófaktornak számít trombózis szempontjából. A kismamák trombózis prevenciójában és az egészséges életmódjuk kialakításában nagy segítséget nyújthat dietetikus, mozgásterapeuta, életmódorvos is a hematológus mellett.
Hogy mennyi súlygyarapodás az ideális?
- vékony hölgyek (BMI <18,5) 12-18 kg
- normál testtömeggel (BMI 18,5-24,9) 11-16 kg
- kevés túlsúllyal (BMI 25,0-29,9) 7-11 kg
- míg jelentős súlytöbblet esetén 5-9 kg
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
FOLSAV VAGY FOLÁT? NEM MINDEGY, VETÉLÉS IS LEHET BELŐLE, HA NEM JÓT VÁLASZT |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont |
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Dr. Selmeczi Anna
belgyógyász
- Specialitások
- trombophiliás terhesség és gondozás
- meddőség hematológiai okai
- véralvadási zavarok
- habituális vetélés
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- kedd: személyes, rendelői vizit
- szerda: csak távkonzultáció
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
kedves és empatikus
Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!