A nyelv gyulladása vészes vérszegénységre is utalhat

A vérszegénységnek több formája is van, ilyen többek között a vészes vérszegénység is, mely a B12 vitamin hiányával jár. Az állapot főleg a felszívódási zavarral küzdőket és a vegetáriánusokat sújtja. Tünetei közt a nyelv gyulladása, égő érzése is szerepel. Dr. Halm Gabriellától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhatjuk, vajon mikor gyanakodjunk az állapotra és hogy milyen vérkép eltérésekkel is jár.

B12 vitamin hiánya a vérszegénység egyik típusa

Avérszegénység szó hallatán a legtöbben a vashiánnyal összefüggő anémiára gondolnak, pedig a vérszegénységnek több típusa is van. Ezek közül az egyik a vashiányos vérszegénység, de van még egyéb hiányállapotokhoz köthető (pl. Folsav, B12 vitamin hiánya), illetve betegségekhez, vérvesztéshez társuló is.

A B12 vitamin hiányából fakadó vérszegénységet vészes vérszegénységnek is nevezik, ám ma már nem tekinthető vészesnek az állapot, mivel megfelelő készítmények alkalmazásával könnyen pótolható a vitamin.

 

Felszívódási zavar vagy nem megfelelő táplálkozás eredménye

A vészes vérszegénység a B12 vitamin hiánya (esetleg a folsavé), hátterében felszívódási zavar áll, ritkábban a nem megfelelő étkezés. Ez utóbbi általában vegetáriánus étrend eredménye, mikor az illető nem figyel oda a hiányzó vitaminok megfelelő pótlására. A B12 vitamin ugyanis főleg állati eredetű táplálékokban található meg (húsok, tojás, tejtermékek, máj, hal).

Gyakoribb azonban, hogy felszívódási zavar okozza a problémát. A B12 vitamin felszívódásához ugyanis elengedhetetlen az úgynevezett intrinsic faktor, mivel a vitamin ehhez a fehérjéhez kötődik, ez segíti a felszívódását. Ezt a faktort a gyomor nyálkahártyája termeli. Ha valamilyen oknál fogva a gyomor nyálkahártyája károsodik és hiányzik az intrinsic faktor (vagy kevés van belőle), úgy a B12 nem képes kellő mértékben felszívódni, és kialakul az anémia.A nyelv gyulladása vészes vérszegénységre utalhat - Trombózis- és Hematológiai Központ

Tünetei

A vészes vérszegénység tünetei kezdetekben megegyeznek a vashiányos vérszegénység tüneteivel, vagyis: krónikus fáradtság, koncentrációs zavar, fejfájás, sápadtság, szédülés, fejfájás, szapora pulzus. Vészes anémia esetén megfigyelhető még izomgyengeség, zsibbadás, reflex kiesés, memóriazavar, enyhe sárgaság, fogyás, a nyelv égő érzése, annak gyulladása valamint nyelési zavar . Ez utóbbiak az állapot miatt fellépő hámszövet valamint nyálkahártya sejtjeinek újraképződés zavarával függnek össze . A neurológiai tünetekért hiányállapot következtében az idegek védőrétegének(mielinréteg) sérülése és káros hatásokkal szemben szabaddá válása  okolhatók.

Ezek a vérkép eltérések utalnak rá

A vészes vérszegénység diagnózisa első körben laborvizsgálattal történik- mondja dr. Halm Gabriella, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa. A vörösvértestek száma csökken, akárcsak a hemoglobin és a hematokrit érték. A csontvelőben a kelleténél nagyobbak a vörösvértestek, és az MCV (átlagos vörösvértest térfogat) megnövekedett, valamint a fokozott vvt pusztulás miatt magas a bilirubin szintje, és kórosan magas tejsav-dehidrogenáz aktivitás. Ezen kívül vizsgálják még a B12 szintjét, annak felszívódási képességét is. Fontos, hogy a vérképet gyomortükrözés is kiegészítse!

B12 pótlásával orvosolható

Szerencsére a hiányállapot B12 injekciós pótlásával és szükség esetén folsav adásával egyszerűen orvosolható. Fontos azonban utánajárni, mi is okozhatja a felszívódási zavart, és ha a kiderül, az alap problémát is szükséges kezelni, természetesen a megfelelő táplálkozás mellett! A vérkép viszonylag hamar normalizálódik, ám a betegnek rendszeres időközönként B12 vitamin kúrán kell részt vennie a szinten tartás érdekében!

Téma szakértője

Dr. Halm Gabriella

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:
    • Specialitások:
      • fehérvérsejt eltérései
      • alacsony trombocitaszám
      • alacsony/magas hemoglobin szint
      • egyéb vérképeltérések tisztázása
      • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • Rendelés típusa:
      • személyes (rendelői) konzultáció
    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor- úr/nő! Gyerekkorom óta van vérszegénységem. Vörösvérsejt, hemoglobin, hematokrit értékek mindig átlag alatt vannak minimálisan. Emiatt van valószínűleg alacsony vérnyomásom, illetve fáradékony vagyok. Vas hiányom viszont nincs. Arra egy teljes vas panelt néztek. Ami talán fontos lehet. Gyerekkoromban sokat voltam beteg, ami miatt elég sok antibiotikumot és lázcsillapítót szedettek velem. Aminek következtében vitiligo jelentkezett rajtam. Laktóz és gluténérzékenységem nagy valószínűséggel nincs, ami a felszívódást zavarhatná. Milyen vizsgálatokkal, vagy laborértékekkel lehetne kideríteni, hogy mi áll a vérszegénységem hátterében?
    Vérszegénység hátterében nagyon sok tényező szerepelhet. Konkrét vérkép eredmények alapján tud hematológus Önnek segíteni. Kérem jelentkezzen be Központunkba vizsgálatra.

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bátran ajánlom!

    Dr.Halm Gabriella főorvosnőt csak ajánlani tudom! A trombocitaszámom az utóbbi időben nem volt jó, senki nem tudta megmondani, hogy mitől. A főorvosnő alaposan kikérdezett, megvizsgált és meg is lett az eltérések oka! Bátran tudom ajánlani bárkinek!
    Dr. Halm Gabriella
    Dr. Halm Gabriella
    belgyógyász, hematológus
    Létrehozás ideje: 2019.08.25 Utolsó módosítás: 2024.11.13