Eltérések a fehérvérsejtszámban-mit jelezhet?
A laborvizsgálatok alkalmával minden esetben ellenőrzésre kerül a fehérvérsejtszám is. Mind az alacsony, mind a túl magas mennyiség is bajt jelezhet, így fontos utánajárni, mi is okozza az eltérést. A témában dr. Halm Gabriellát a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusát kérdeztük.
Online Bejelentkezés
Dr. Halm Gabriella
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
A fehérvérsejtek szerepe
A csontvelőben képződő fehérvérsejtek (leukociták)a vérben és a nyirokszövetben találhatók és a szervezet immunrendszerének részét képezik. A vér létfontosságú összetevői, mivel segítenek a fertőzések, betegségek elleni küzdelemben. A fehérvérsejtek típusai a granulociták (neutrofilek, eozinofilek és basophilek), monociták és limfociták (T- és B-sejtek).
A fehérvérsejtek csillagos értékeivel gyakran találkozni a laborleleteken, ám az esetek többségében csupán kisebb fertőzés következménye. Ennek ellenére érdemes tudni, mi minden okozhatja magasabb és alacsonyabb szintjét, mivel meglehet, komoly betegségre hívja fel a figyelmet (pl.fertőzés, gyulladás, immunrendszeri zavar, daganat)
Magas érték
A magas fehérvérsejtszámot leukocitózisnak is nevezik. Mennyiségüket mikroliterben mérik, és különböző laboratóriumok különböző tartományokat használhatnak a normál érték felállításához.
Általánosságban a normál fehérvérsejtszám 4,0-11 G/ l
A következő állapotok okozhatnak magas fehérvérsejtszámot
-
Fertőzés
-
Gyulladás
-
Túlzott fizikai vagy érzelmi stressz
-
Égési sérülés
-
Autoimmun zavarok (lupus, rheumatoid arthritis
-
Várandósság
-
Erős dohányzás
Alacsony érték
Az alacsony fehérvérsejt számot leukopeniának nevezik- ekkor fennáll a veszélye annak, hogy a szervezet nem képes megfelelően védekezni a fertőzések ellen. A problémának több formája is van, attól függően, mely típusú fehérvérsejtnek alacsonyabb a mennyisége. Ha a neutrofilek száma alacsony, akkor neutropenia-ról beszélünk. (A neutrofilek főleg a gombás és bakteriális fertőzésektől védenek). Egy másik gyakori típusa leukopenia-nak az a lymphocytopenia- ekkor a limfociták száma túl kevés. (A limfociták főleg a vírusfertőzésektől védenek)
A következő állapotok okozhatnak alacsony fehérvérsejtszámot
-
Daganatellenes kezelések (pl.kemoterápia, sugárkezelés)
-
Csontvelő-rendellenességek
-
Bizonyos autoimmun betegségek
-
Egyes fertőzések (pl. HIV, hepatitis)
-
Crohn-betegség
-
Alultápláltság
-
Májkárosodás és/vagy megnagyobbodott lép
Mit lehet tenni?
Dr. Halm Gabriella, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa felhívja a figyelmet arra, hogy fontos, hogy a vérkép eredményét egyben nézzük, ne csupán kiragadjunk onnan pár értéket. Legtöbbször csupán egyszerű fertőzést mutat a csillagos fehérvérsejtszám (könnyen lehet, hogy az érintett észre sem veszi), ám ha a tünetek indokolják, és a hematológus a többi értékből is azt látja, hogy érdemes komolyabban foglalkozni a problémával, úgy egyéb labor paraméterek ellenőrzésére is szükség lesz, melyet különböző képalkotó vizsgálatok (UH, CT, MRI), esetleg csontvelő biopszia egészíthet ki.
Vérkép eltérés esetén jelentkezzen be hozzánk!
Téma szakértője
Dr. Halm Gabriella
belgyógyász, hematológus
- Specialitások:
- krónikus limfoid leukémia
- immuncitopénia
- autoimmun hemolitikus anémia
- vérképeltérések tisztázása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes (rendelői) konzultáció
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedves és alapos
Halm főorvosnő nagyon kedves és nagyon precíz! Régóta alacsony a hemoglobin szintem de senki nem tudta, hogy miért. A főorvoő viszont alaposan kikérdezett, megvizsgált és fény derült a problémára!