Javasolt az LMWH injekció koronavírus fertőzés esetén?
A koronavírus jelentős hatással van a véralvadási rendszerre, a kórházi ellátásra szoruló koronavírusos páciensek körében magas a tüdőembólia, a mélyvénák és a kis vénák trombózis kockázata. Ezen kívül még meg kell akadályozni a capillaris thrombosisok kialakulását is, ami a vírus sepsis szokványos részjelensége. A kórházi kezelés során ezért véralvadásgátló kezelést is kapnak a betegek. Prof. Blaskó György a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját arról kérdeztük, vajon az enyhébb tünetekkel otthon lábadozó betegek számára is javasolt-e a heparin alkalmazása?
COVID: fokozott trombózis rizikó
Tavasz óta világszerte sok beteg került kórházba koronavírus fertőzés miatt. Az orvosok idővel megállapították, hogy a súlyos állapotú pácienseknél fokozott a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia rizikója. Ennek megelőzésére a kórházi kezelés során a betegek vérhígító készítményeket kaptak, és az orvosok tanulmányozni kezdték, hogy melyik gyógyszer és dózis kombináció a leghatásosabb.
A véralvadásgátló terápia eredményességét, kórházi ápolásra szoruló COVID-betegek kezelésében, az elmúlt időszakban több kutatás is igazolta. Tavasszal megjelent a New York-i Mount Sinai Kórház orvosainak tanulmánya az Amerikai Kardiológus Társaság Lapjában (JACC), melyben leírták, hogy a lélegeztetőgépen lévő, véralvadásgátló kezelést kapó betegek esetében a halálozási arány 29 százalék, szemben a 63 százalékkal, akik nem kaptak vérhígítót. Hasonló felfedezésre jutottak a folyóirat augusztusi számában közölt tanulmány készítői is. A véralvadásgátló kezelés egyértelműen megnövelte a betegek gyógyulási esélyét.
Nem csak a kórházban kezeltek számára javasolt
Prof. Blaskó György elmondta, hogy az alacsony molekulatömegű heparinok (LMWH) adása javasolt a koronavírussal fertőzött betegek számára akkor is, ha az állapotuk nem igényel kórházi kezelést. A fokozottan veszélyeztetett, idősebb korosztály tagjai számára mindenképp, de érdemes már 60 év felett elkezdeni az otthoni véralvadásgátló kezelést.
A heparinok alkalmazása a mélyvénás trombózis/tüdőembólia igen hatásos kezelési és prevenciós módja, melyet bőr alá, injekció formájában kell bejuttatni. Ezt szükséges alkalmazni például a legtöbb műtét után (pl. csípő-, térd-, daganatok stb), sokaknál császármetszést követően, trombózis/tüdőembólia után, dialízis során, valamint várandósság alatt a trombózisra való fokozott hajlam esetén.
Az LMWH injekciót a fertőtlenített bőr alá, vénába kell bejuttatni. Leggyakrabban hasfalba szúrják, ám vannak, akik felkarba, combba adják be. Érdemes naponta változtatni a beadás helyét, fontos, hogy zsírszövetbe jusson. A készítmény vényköteles, belgyógyász, hematológus szakorvos tudja felírni. A lábadozás ideje alatt 2 doboz készítmény felhasználása javasolt, szakorvos által meghatározott dózisban.
Mit tegyek, ha már véralvadásgátlót szedek?
Meglévő betegségük okán – trombofíliás vagy trombózison átesett – véralvadásgátló kezelésben részesülő betegek esetében érdemes a kezelőorvosukkal konzultálni. Koronavírus fertőzés esetén a kezelés módosítására - esetleg a szájon át szedett készítmények, LMWH injekcióra történő ideiglenes cseréjére - lehet szükség.
Bejelentkezés kivizsgálásra
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam
Nyugodt, barátságos légkör, szakmai hozzáállás. Kellemesen és barátságosan megbeszéltük a betegség lényegét, változtatás történt a gyógyszerelésben. A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam.