A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Trombofília és COVID-19 fertőzés: mire figyeljek?
A koronavírus fertőzés fokozott rizikót jelent fennálló krónikus betegség esetén. Vajon trombofília kapcsán is kell attól tartani, hogy a koronavírus fertőzés súlyosabb lefolyású lehet? Szedhetjük-e a megszokott véralvadásgátló gyógyszereket, milyen tünetek esetén forduljunk mindenképp orvoshoz? A kérdéseket dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, a Trombózis – és Hematológiai Központ főorvosa válaszolta meg.
Nagyobb eséllyel kapom el a fertőzést?
A familiáris trombofília genetikai örökség, nem befolyásolja az immunrendszer működését. Akinél tehát génmutáció miatt öröklött trombózis készség áll fenn, ugyanannyi esélye van a koronavírussal való megfertőződésre, mint akinek nincs trombofíliája.
A trombofília, a fokozott trombózis hajlam önmagában nem tesz fogékonyabbá arra, hogy elkapjuk-e a koronavírus fertőzést vagy sem. Ezt csak a megelőzésre vonatkozó szabályok betartásával tudjuk befolyásolni. A fizikai távolságtartással, a gyakori kézmosással és ha kerüljük az arc – különösen a szemek, az orr és a száj – megérintését. Ezekkel tudjuk a fertőzés kockázatát csökkenteni.
Súlyosabb betegségre számíthatok trombofíliásként?
A koronavírus fertőzés az esetek 80%-ában enyhe tüneteket okoz, vagy tünetmentesen zajlik. 20% esetében azonban súlyosabb lefolyású lehet. Ennek a kockázata az idősebb, 70 év felettiek és a krónikus betegséggel élők körében magasabb. A krónikus betegségek közül a statisztikák szerint a kockázat a szív- és érrendszeri betegek körében a legmagasabb, de a rizikócsoportba tartoznak a cukorbetegséggel, krónikus légúti betegséggel, – például COPD, asztma – magasvérnyomással és daganatos betegséggel élők is.
Dr. Szélessy Zsuzsanna elmondta, hogy a trombofília és a koronavírus okozta megbetegedés súlyossága között nincs összefüggés. A fokozott trombóziskészség tehát önmagában nem növeli a rizikót, ám ha a betegnek volt már korábban trombózisa és emiatt kevesebbet mozog, az inaktív élet következtében az általános védekezőképessége csökkenhet. Ennek azonban nem a trombofília, hanem a mozgásszegény életmód az oka. A másik körülmény, amire fel kell hívni a betegek figyelmét, ha korábban trombózis miatt tüdőembóliát szenvedtek. A tüdőembólia nagyságától függően ugyanis a koronavírus következtében fellépő tüdőgyulladás előbb okoz nehézlégzést, ami fokozottabb lehet, mert a tüdő kapacitása gyengébb lehet.
Véralvadásgátlót szedek, súlyosabb megbetegedést okoz nálam a koronavírus fertőzés?
A láz, köhögés, fáradtság, mellkasi fájdalom, szaglásvesztés, torokfájás vagy légszomj jellemző tünetei a koronavírus fertőzésnek, emellett egyes betegeknél hasmenés is előfordulhat. A trombofíliás betegeknek fontos tudni, hogy ezek a tünetek hatással vannak az alapbetegségükre.
A napokig tartó magas láz, esetleges hasmenés, ágynyugalom, kevés folyadék fogyasztás miatt kiszáradhat a szervezet, ez mind fokozza trombózis készséget. A véralvadásgátló szedése tehát ily módon hasznos, a trombózis megelőzése szempontjából a vírusbetegség ideje alatt. Ha azonban a beteg a régi alvadásgátló gyógyszereket szedi („K” vitamin antagonistákat: Syncumar, Warfarin, Marfarin) és az étvágytalanság, gyengeség, láz miatt nem nagyon étkezik, tehát nem fogyaszt „K” vitamint és a szokásos adag gyógyszerét veszi be, az INR értéke nagyon megnyúlhat, így vérzékennyé válhat.
Milyen tünetek kapcsán javasolt feltétlenül hematológussal konzultálni?
Ha valakinél az említett tünetek – magas lázzal, hasmenéssel, ágynyugalommal és kevés folyadék fogyasztással – járó betegség lép fel, mindenképp konzultáljon a kezelőorvosával! Erre távkonzultáció segítségével van lehetőség, nem kell személyesen megjelenni az orvosi rendelőben.
Ne halogassa a szakemberrel történő egyeztetést, ha fogínyvérzést, orrvérzést, bőr alatti bevérzést, illetve bármilyen vérzést tapasztal! Ilyen esetben 1 napra hagyja ki az alvadásgátló bevételét, fogyasszon gyümölcslevet, gyümölcsöt! Beszéljen kezelőorvosával, aki panaszai alapján csökkentett dózisba javasolhatja a gyógyszer szedését, ameddig ismét tud majd normálisan étkezni. Amennyiben mód van az INR érték meghatározására, akkor azt feltétlenül el kell végeztetni!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés távkonzultációra
Téma szakértője
-
dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása
- véralvadási zavar meddőség hátterében
- trombózis kivizsgálása, kezelése
- antifoszfolipid szindróma kezelése
- terhesség véralvadási zavarral
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
Leidein Homozygota vagyok csökkent protein S aktivitással. (a genetikai vérvételeket a terhesség alatt végezték, majd szülést követően is a protin S aktivitás miatt) Látható viszereim nincsenek, nem dohányzom, ülőmunkát végzek, de rendszeresen sportolok. Terhesség alatt (lombik program) derült ki a genetikai eltérés, akkor végig a terhesség alatt, majd a szülést követően 8 hónapig Clexan injekciót kaptam. Ezt követően Syncumar szedését javasolta a haematológus. Egy évig szedtem, de az adagot folyamatosan növelni kellett hogy az INR terápiás tartományban legyen. Egy év után a gyógyszer szedését saját felelősségre befejeztem. Édesanyámnak egy éve nagy kiterjedésű agyi infarktusa volt ezt megelőzően már volt kettő kisebb, INR szintje terápiás tartományban (syncumart szedett). Az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint javasolt e a folyamatos véralvadás gátlás? (36 éves vagyok) Ha igen akkor van e más lehetőség mint a syncumar? Injekciót szúrni nem szeretnék, és a folyamatos havi INR ellenőrzés miatt a vénáim sincsenek jó állapotban. Létezik olyan gyógyszer amennyiben feltétlen szükséges szednem amivel nem kell havonta vérvételre járni?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Perényi Gyöngyi
Amennyiben nem volt még mélyvénás trombózisa, akkor rendszeresen nincs szüksége véralvadás gátló szedésére.
Természetesen bizonyos élethelyzetekben kell, hogy kapjon alvadásgátló kezelést. (terhesség, gyermekágy, műtét, baleset, gipszrögzítés, tartós ágynyugalom,kiszáradással járó, lázas betegségek,citostatikumok szedése, hosszú utazás,stb.)
A protein S érték csökkenés, ha nem túl nagy mértkü, akkor az APC-R csökkenés okozza.
Természetesen van már mód olyan alvadásgátló gyógyszer szedésére, ami nem kíván laboratóriumi kontrollt.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Maximálisan elégedett vagyok
További véleményekElső alkalommal jártam Önöknél. A főorvosnőt a hematológia területén nagyon tapasztaltnak látom. Maximálisan elégedett vagyok a hangnemével, kedvességével, szakmai tapasztalatával.