
Koronavírus idején is kell gondolni a trombózis megelőzésére
A koronavírus járvány idején sok minden eltér a megszokottól, így az egészségügyi ellátás is. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a sürgős beavatkozások elmaradnának vagy a krónikus betegek ellátása hátrányt szenvedne. Ez utóbbi esetre a távkonzultáció remek megoldást tud nyújtani. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, hogy pl. trombózis prevencióra a járvány idején is szükség van.
A trombózis megelőzése életmentő lehet
A mélyvénás trombózis során a mélyen fekvő vénákban vérrögök alakulnak ki, melyek leszakadhatnak és a tüdőbe kerülve életveszélyes tüdőembóliát okozhatnak. Ennek oka több minden is lehet: genetikai hajlam (trombofília), bizonyos betegségek (pl.SLE, diabetes), mozgáshiány, tartós immobilizáció (pl.gipsz), terhesség, műtét, túlsúly stb. Ezek közül néhány esetben elegendő lehet néhány életmódbeli változtatás (dohányzás abbahagyása, túlsúly leadása), ám előfordulhat, hogy véralvadásgátló gyógyszere/ injekcióra van szüksége a betegnek.
A koronavírus járvány idején is szükség van terápiára
Akár terápiás, akár prevenciós jelleggel, de szükség lehet véralvadásgátló terápiára, akkor is, ha odakint tetőzik a járvány. Legyen szó LMWH terápián lévő kismamákról, mélyvénás trombózis után lévő betegekről vagy súlyos trombofíliával küzdőkről, az ellátást és a terápiát nem szabad felfüggeszteni, hiszen az az életveszélyes állapotot okozhatna. Éppen ezért ugyanúgy szükség van gyógyszerekre, konzultációkra, a laboreredmények kiértékelésére, az esetleges panaszok megbeszélésére.
Akiknek van korábbi szakorvosi javaslatuk arra, hogy a családi orvos 3 havi adagonként az alvadásgátlót felírja, ott nincs gond. A gond az új thrombofiliás terhesekkel, új tüdőembóliásokkal és friss mélyvénás trombózissal küzdőknél van. Számukra feltétlen szükséges az e-konzultáció és a receptfelírás biztonsága. Ez néha igényelheti a gyógyszerészek segítőkészségét is. Az akut esetekben igen fontos, hogy még bizonytalanság esetén (mélyvénás trombózis, tüdőembólia stb) is kapja meg a beteg a testsúlyra illesztett, profilaktikus (azaz megelőző) LMWH dózist, mert akkor egyetlen napra, de elhárul az akut életveszély és lehet intézkedni- mondja a professzor, aki hozzátette, hogy az internetnek és a technikának hála nem maradnak segítség nélkül a betegek.
Lehetőség van ugyanis pl. online konzultációra, e-recept felírására is. Bár valóban más így az ellátási rendszer, ám sok esetben nem szükségszerű az orvos-beteg közti személyes kapcsolat. Ha a betegnek panaszai vannak (pl. Vérzéses panaszok), esetleg mellékhatásokat okoz az aktuális terápia, azokat ugyanúgy megbeszélheti -és meg is kell beszélnie orvosával”- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája. A szakértő hozzátette, ha régi típusú véralvadásgátlót szed, konzultáljon orvosával, ha más gyógyszert, gyógynövényt és egyéb táplálékkiegészítőt szed, ugyanis igen sok mindennel kölcsönhatásba kerülhet!
Tanácsok otthonra, trombózis megelőzés céljából
- Szokjon le a dohányzásról
- Mozogjon (akár interneten lévő videókat felhasználva)
- Kerülje a tartós ágyban/kanapén fekvést, ülést
- Fogyasszon elegendő mennyiségű folyadékot
- Ha régi típusú véralvadásgátlót szed, a K-vitamin diétára ugyanúgy tartsa
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Gyógyító empatikus személyiség
PROF. DR. BLASKÓ GYÖRGY Doktor ÚR a szó valódi értelmében csupa nagy betűvel. A hivatástudat legmagasabb fokán álló gyógyító empatikus személyiség. Nem csak kiváló szakember hanem emberségből is a legmagasabb fokon áll. Én csak azt kívánom minden betegtársamnak hogy országszerte csak ilyen gyógyító szakemberekkel találkozzon. Sajnos ez csak egy megvalósulatlan vágyunk marad. A hazai egészségügyben dolgozó orvostársadalom nagy többsége évtizedekre elvesztette hitelességét talán nem az ő hibájukból. Prof. Dr. Blaskó György minden tekintetben megtestesíti azt az elvárásunkat milyen szakembereknek kellene dolgoznia a Magyar Egészségügyi Szolgálatokban 2017 évben és a jövőben is.
