A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Mikor kell változtatni a véralvadásgátlón?
A véralvadásgátló terápia életet is menthet, éppen ezért fontos, hogy az illető a megfelelő készítményt, a megfelelő ideig alkalmazza. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját arról kérdeztük, hogy vajon mikor van szükség váltásra.
Rossz INR
Amennyiben valaki régi típusú véralvadásgátlót szed, fontos, hogy rendszeres INR ellenőrzésen vegyen részt, hogy meg lehessen állapítani, eredményes-e a véralvadásgátló terápia, kell-e módosítás. Az ideális érték az esetek többségében 2-3 közti. Az ennél alacsonyabb azt jelzi, elégtelen a gyógyszer hatása, míg a magasabb érték vérzésveszélyre hívja fel a figyelmet.
Vérzés
Az összes véralvadásgátló készítmény magában rejti a vérzéses szövődmények rizikóját. Éppen ezért, ha úgy veszi észre, túlságosan megnyúlik egy-egy vérzés ideje, erős a menstruációja, fogmosáskor vérzik az ínye és gyakran elered az orra vére, úgy mindenképp konzultáljon szakemberrel!
Mellékhatások
Szinte nincs is olyan gyógyszer, melynél ne jelentkezhetne valamilyen mellékhatás. Ez az antikoagulánsokra is igaz. A betegek tapasztalhatnak pl. Fokozott hajhullást, néha allergiás reakciót, de akár súlyosabb mellékhatásokat is (csontritkulás,HIT, májenzimek kóros mennyisége). Bármilyen mellékhatást tapasztal, mihamarabb forduljon kezelőorvosához/jelentse be, ugyanis ekkor más készítményre kell váltani.
Terhesség
Nagyon fontos, ha egy véralvadásgátló terápián álló nő gyermeket szeretne, térjen át LMWH injekcióra, ugyanis más készítmények (akár kumarin-származék, akár NOAC) átjutva a placentán súlyos fejlődési rendellenességet okozhatnak a babánál (ez abortusz indikáció). Éppen ezért már a családtervezéskor keresse fel orvosát, hogy más kezelésben részesüljön, mely az anyuka és a baba számára is biztonságos!
Kényelem
A kumarin-származékok alkalmazása több kellemetlenséggel is járhat: figyelni kell ekkor ugyanis a gyógyszer-, és ételkölcsönhatásokra (K-vitamin!) valamint a betegnek rendszeresen INR ellenőrzésre kell járnia. Amennyiben NOAC készítményt szed valaki, úgy ezekre nincs szükség, így lényegesen kényelmesebb a használatuk- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.
Bizonyos betegségek
Vannak olyan betegségek, melyek során más dózisra vagy más készítményre van szükség. Ilyen pl. A vese-vagy a májbetegség, de diabetes során is szükség lehet a dózis módosítására (természetesen, ha az értékek indokolttá teszik).
Műtét
A műtétek kisebb-nagyobb vérzéssel járnak, ezért nagyon oda kell figyelni a megfelelő véralvadásgátló terápiára. Amennyiben csak kisebb beavakozásra készül valaki, akkor nyugodtan folytathatja az addigi kezelést, ám ha komolyabb a műtét előtt áll, úgy LMWH injekcióra kell áttérni, melyet bizonyos ideig a műtét után is szúrnia kell a betegnek.
Összefoglalva tehát, váltani akkor kell más alvadásgátlóra, ha:
- túlérzékenységi tünetek lépnek fel
- nem kívánatos mellékhatások lépnek fel,
- kumarinok esetén a beállíthatatlanság (ilyenkor a betegnek javasoljuk a daganatok irányába történő teljes kivizsgálást)
- tervezett terhesség esetén idejében kell váltani LMWH-ra
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont |
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Blaskó György
- Szakterületek:
- belgyógyász, klinikai farmakológus
- Specialitások:
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Véleményeket prof. dr. Blaskó Györgyről itt olvashat>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
Két hete bokarándulásom lett. 1 hétig fekvőgipszet kaptam illetve vérhigító injekciót 10 darabot. 1 hétig rugalmas pólyát viseltem illetve Asactal 100mg tablettát szedek a trombózis veszély elkerülése miatt. Az orvosom azt mondta, hogy fél évig szednem kell a tablettát. Kérdésem az, hogy muszáj fél évig szedni a vérhigítót? Ülő munkát végzek és nagyon visszeres a lábam.
Nagyon köszönöm a válaszát!
Kérem keresse fel a Trombózis Központot, mert az aspirin nem vérhigitó! sürgősen!
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam
További véleményekNyugodt, barátságos légkör, szakmai hozzáállás. Kellemesen és barátságosan megbeszéltük a betegség lényegét, változtatás történt a gyógyszerelésben. A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam.