Trombózis a szemben? Igen, lehetséges!

Amennyiben trombózisról hallunk, az leggyakrabban a lábakat érinti, ritkábban az agyat (sinus trombózis), karokat, egyéb testrészeket. Viszont érdemes tudni, hogy bizony a szemben is keletkezhetnek vérrögök, ami mögött gyakran valamilyen trombofília áll. Hogy milyen tünetek hívják fel a figyelmet a szemfenéki trombózisra, és hogy milyen veszélyeket rejt, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük.

Erek a szemben

A retina megfelelő vérellátását a szemfenéken lévő artériák és vénák (visszerek) biztosítják, akárcsak a test bármely részén. A retina tulajdonképpen egy kihelyezett agyterület, ami a szemtükrökkel közvetlenül látható.

szem, trombózisAmennyiben ez valamiért zavart szenved, a látóideg nem kap elegendő oxigént, az látásromláshoz, látáskieséshez vezet. Ez lehet átmenetei, de akár tartós is, attól függően, meddig áll fenn a megváltozott állapot. Ennek oka több minden is lehet, akár vérnyomásprobléma, gyulladás, sőt, akár az artériák vagy a vénák elzáródása is.

Szemfenéki trombózis

A szemfenéki erek ugyanúgy elzáródhatnak, mint a test bármely részén lévő erek. Így érinti mind az artériákat, mind pedig a vénákat. Ez utóbbi eset gyakoribb, és ekkor jellemzően fokozatosan alakulnak ki a panaszok (bár ez attól függ, vajon hol történt az elzáródás). Ha fő érről van szó, akkor gyorsan, súlyos problémák keletkeznek, ha kisebb oldalágak, akkor a látásromlás csak minimális.

A látásromlás oka, hogy a vér ekkor nem tud elfolyni, a retinában ezért a vénák kidüllednek, és oxigénhiány lép fel.

Mivel ekkor a szem, a retina nem jut hozzá elegendő oxigénhez, így súlyos szövődményeket okozhat a probléma, ráadásul a tünet, mely jelentkezett, megfelelő kezelés híján állandósulhat is.

Nagy veszélye még a problémának az, hogy zöldhályog alakulhat ki, mivel érújdonképződés veheti kezdetét a csökkent oxigénellátás miatt és megnő a szemnyomás is. 

szemfenéki trombózisTünetei:

  • Látásromlás
  • Látótér kiesés
  • Vakság (központi verőér elzáródása esetén)

Gyors segítségre van szükség

Nagyon fontos, hogy az érintett mihamarabb keressen fel szakembert, mivel a gyors segítségre van szükség ahhoz, ne állandósuljanak/romoljanak a tünetek! A szem trombózisainak az a nagy hátránya az egyéb (agy, szív periféria) trombózisokkal szemben, hogy amíg a stroke esetében az ún „ablakidő” (amíg hatásosan lehet beavatkozni) 2,5 óra, a szívizominfarktusnál 6 óra, addig a szemészeti trombózisoknál ez csupán 3-4 perc.  Mivel a betegnek kevés az esélye, hogy a szemészeti  váróban kapja meg a hatásos kezelést, ezért ma még a trombus tovább fejlődését és a saját endogén fibrinolízist tudjuk csak kihasználni. Ezért nagyon fontos, hogy a beteg ne gondolja a látótérkieséséről, hogy „majd elmúlik”. Nem múlik el! Nem csak szemészeti, de hematológiai kezelésre is szükség van, hiszen érdemes megtudni, mi is okozta a vérrög keletkezését! Ez lehet többek között kezeletlen hipertónia, diabetes, de trombofília is.

Nagyon fontos - főleg, ha szokatlan helyen alakult ki trombózis-, hogy szűrjük a beteget trombofíliára is, hiszen ekkor gyakran találni genetikai mutációt, akár súlyos formában. A betegnek ilyenkor véralvadásgátló kezelésre van szüksége, hiszen bárhol a testben ilyenkor megnő ekkor a vérrögképződés esélye, melyet meg kell előzni, nehogy életveszélyes állapotok alakuljanak ki- hívja fel a figyelmet prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó estét! Az öcsémnek fájt a lába, amivel el is ment az orvoshoz ott kivizsgálva azt mondták neki ,hogy trombózisa van 2 db vérhígítót adtak neki majd haza küldték.Aznap hajnalban fájlalta a mellkhasát.Ilyen tünetek már nagyon veszélyesek és mit lehet tenni mit tegyen?
Kedves Tiborné!
Forduljanak minél hamarabb szakorvoshoz kivizsgálásra, akút tünetek esetén sürgősségire.
Üdvözlettel,
Prof.Dr.Blaskó György
kovács Tiborné

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai tudás

Tetszett a sokoldalú odafigyelés, amire egy betegnek szüksége van. Értékelem a szakmai tudást, amely már a kivizsgálás első fázisában is megmutatkozott.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Utolsó módosítás: 2019.10.09 10:59