Utazás trombózis után? A trombózis specialista tanácsai
Ezekben a hetekben is egyre többen indulnak útnak, vagy terveznek hosszabb autós és repülős utakat. Milyen óvintézkedéseket érdemes tenniük azoknak, akik korábban trombózison estek át, és szeretnék elkerülni a vérrögök ismételt kialakulását? Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózis specialistája segít az érintetteknek a tájékozódásban.
Ha valaki korábban trombózison esett át, annak a felhőtlen nyári pihenését is beárnyékolhatja az utazással kapcsolatos szorongás. Prof. Dr. Blaskó György arra hívja fel a figyelmet, hogy személyre szabott prevencióval, megfelelő gyógyszeres kezelés mellett ezek a betegek is bátran útra kelhetnek.
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Blaskó György
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Tervezzen előre!
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Blaskó György
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
-A trombózisos betegeknek tudniuk kell róla, hogy a 3 órát meghaladó utazás (különösen, ha szűk helyre és mozdulatlanságra kényszeríti őket) kockázatos lehet számukra. Természetesen nem csak a repülőutak, de a hosszabb autós és buszos utazások is gondot jelenthetnek, amit a 60 év feletti életkor, a súlyosabb visszértágulatok jelenléte és a kevés folyadékfogyasztás is ronthat. A repülőutak esetében ráadásul a gép fedélzetén tapasztalható alacsonyabb légnyomás hatására szintén fokozódhat a vénás pangás és a véralvadás. Mivel a korábbi trombózisesemény miatt ezeknél a betegeknél a vénabillentyűk rendszerint tönkremennek, ezért nem képesek megfelelően zárni, ami tovább fokozza a vénás pangás és a vérrögképződés kockázatát – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György.
Konzultáljon orvosával!
Nincs egyértelmű útmutatás arra vonatkozóan, hogy a mélyvénás trombózis diagnózisát követően mikor indulhatnak hosszabb útra a betegek, a megelőző intézkedéseket pedig többféle szempont figyelembevételével hozza meg a kezelőorvos (pl. mikor történt a betegnél a trombózis, mennyire károsodtak a vénabillentyűk, van-e más betegsége, életkor stb.). Általánosságban elmondható, hogy akik korábban trombózison estek át, és 3 óránál hosszabb utazásra készülnek, már az utazás tervezésekor keressék fel kezelőorvosukat, aki eldönti, hogy szükséges-e megelőző véralvadásgátló kezelésben részesülniük az oda- és visszaút előtt. Mélyvénás thrombózis, vagy tüdőembolia elszenvedése után azonban legalább hat hónapig ne üljön repülőgépre. Aki a magas kockázati csoportba tartozik, örökletes trombofíliája vagy súlyos daganatos betegsége van, illetve az utazást megelőző négy hétben műtéten esett át, annál a szakorvos mérlegelni fogja, hogy egyáltalán részt vehet-e hosszabb repülőúton, autós vagy buszos utazáson.
Kell-e aszpirint szedni utazás előtt?
Ha rendszeresen szed véralvadásgátlót, akkor nincs szükség arra, hogy áttérjen más készítményre. A közhiedelemmel ellentétben az aszpirin sem nyújt hatékony védelmet minden trombózis típus esetén (ennek a gyógyszernek az artériás trombózis megelőzésében van kulcsszerepe), így indokolatlan a szedése az utazói trombózis kockázatának csökkentése érdekében.
Mozgassa át a lábait!
Lehetőség szerint úgy tervezze meg utazását, hogy ne kelljen egy óránál többet egy helyben ülnie. Ha repülőgépen utazik, időnként álljon fel, tegyen rövid sétákat, és igyekezzen minél gyakrabban átmozgatni végtagjait (bokakörzés, láb kinyújtása, térdeinek felemelése)! Ne keresztezze egymáson a lábait, inkább próbáljon kinyújtott lábakkal utazni. Az autós utazások során iktasson be rövidebb pihenőket, amikor kiszállhat a gépjárműből és felfrissítheti magát.
Viseljen kompressziós harisnyát!
Mélyvénás trombózis után a kezelőorvos kompressziós harisnya viselését javasolhatja, hogy csökkentse a hosszabb utazás során létrejövő trombózis kockázatát. A láb lógatása, a hosszan tartó mozdulatlanság már önmagában is növeli a vérrögök kialakulásának esélyét, hiszen a véráramlás lelassulását okozza. A kompressziós harisnya működése azon alapul, hogy a felületes vénák összenyomásával a mélyvénákban felgyorsul az áramlás, ezáltal megszűnik bennük a vénás vér pangása, ami trombózishoz vezethet.
Igyon elegendő (sok) folyadékot!
A gondos hidratálás az utazási trombózis megelőzésében is nagyon fontos, hiszen a kiszáradás miatt könnyen besűrűsödhet a vér, és pangás alakulhat ki. Igyon bőségesen vizet, szörpöt stb. de kerülje az alkohol és a kávé túlzott fogyasztását, és az égetett szeszek is károsak, mert ezek tovább fokozzák a dehidratációt!
- Vannak örökletes állapotok, amikor a beteg normális életében nem szed alvadásgátlót. Ha azonban olyan a genetikai státusza, akkor mind az oda-, mind a visszaút alatt alvadásgátlót kell kapnia. Más kérdés, hogy ha eleve szedi az alvadásgátló tabletta megfelelő dózisát, akkor nem szükséges még ráadásul LMWH-t is adni. Ha az átszállások során 6 órát meghaladóan kell várakoznia a betegnek, akkor a következő etap előtt is kell LMWH injekció – mondja Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembere.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Elképesztő szaktudás
Mindíg az első benyomás a meghatározó. Gusztusos tiszta rendes a váró, még szinte be sem lép az ember már udvariasan kérdezik: "Miben segíthetek:" Időpont előtti napon figyekmeztetnek... stb. Idő előtt érkeztem 10 perel, és a regisztrációt követően máris szólítottak. A Doktor Úr szaktudása, embersége elképesztő! Ajánlom mindenkinek!