Orvos válaszol

Kérjük töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.

Ottliczki Nóra
Tisztelt Doktor Úr/Nő!





Barátom édesanyjánál - aki 82 éves - kb. 5 napja bal bokatájék beduzzadt, lilásan elszíneződött, a vénák láthatóvá váltak, göbösek, tapintásra érzékenyek lettek. Az érzékenység kezd a láb felsőbb részeire is kiterjedni. Kórelőzményként: pár éve a szemben thrombus okozta tócsás bevérzés miatt kezelték, aspirin protect szedését javasolták, amit időnkénti kihagyással, de szed. Orvoshoz nem akar egyelőre menni, bár igyekszem őt a mielőbbi diagnosztizálás és a kezelés fontosságáról meggyőzni.

Kérdésem a következő: a tünet hátterében állhat-e visszérbetegség, visszérgyulladás, vagy inkább komolyabb az ok: mélyvénás thrombozis?



Mielőbbi válaszát várva, tisztelettel: Ottliczki Nóra
Kedves Otttliczki Nóra,

Számos egyéb tévhit mellet igen elterjedt, hogy az aspirin hat a mélyvénás thrombosis ellen. Vannak bizonytalan adatok, de ezek semmiképpen nem elég nyomósak ahhoz, hogy bárkinek a thrombosisát aspirinnel kezeljék: sajnos a körzeti orvosok a könnyebb végét fogják meg a dolgoknak és belekapaszkodnak olyan közleményekbe, amik eredménye bizonytalan, csupáncsak azért, hogy ellenőrzés nélkül szedethessék a gyógyszert (az aspirint) szemben az ellenőrzést, odafigyelést igénylő Syncumar kezeléssel! Idős korban az aspirin azért egyéb problémát is okozhat!

Mindenesetre a leírásból úgy tűnik, hogy a mamának felület thrombophlebitise van (visszérgyulladás), ami persze hogy kialakulhat aspirin ellenére is!) . A legnagyobb veszély ilyenkor az elfertőződés, ezért nagyon tisztán kell tartani a területet és meggondolandó célzott antibiotikum adása is, mert ez a bőrfertőzés villámgyorsan terjedhet felfelé.Ez az orbánc, ami ebben a korban nagyon veszélyes lehet. Kérem, hogy a mamát mielőbb lássa szakorvos, erről meg kell győzze, mert napokon belül szomorú helyzet alakulhat ki!

Üdvözlettel

Dr. Blaskó György

egyetemi tanár

Orvos válaszol

Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot. 

Név:

E-mail:

Az Ön kérdése

Facebook csoportjaink

PRIMA MEDICA