Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
Igen, nagy valószínűséggel érdemes.
A tünetek mögött a mélyebb, nagyobb vénák elégtelenségének a kezdete állhat. Kitágulhattak, a vért nem tudják megfelelően szállítani, abból a folyadék kilép a szövetek közé (ez okozhat feszülést), illetve a kisebb vénákat visszatelítve kitágítja azokat (ezek lehetnek a megjelenő hajszálerek)
Kósa doktornőt javaslom, hogy keresse fel.
Üdvözlettel
dr. Babai László
2011 októberében lombik programban (petevezeték hiánya miatt szükséges) vettünk részt férjemmel. A beültetés után 3 nappal azonban erősen fájó jobb vádlival, nehéz légzéssel és 3,5 feletti mg/l D-dimer értékkel azonnal kórházba szállítottak. Ott, a feltételezhető terhesség miatt először csak MR és doppler vizsgálatot végeztek, amik trombózis nem mutattak ”csak” 4 ujjnyi vizet a tüdőmben. Majd miután kiderült, hogy nem sikerült a beültetés (a kórházba kerülésemkor azonnal leállítottak a hormonokról és Clexánt is kaptam), CT-t végeztek, ami szintén nem talált trombózist. A kórházban az ottani belgyógyász Doktor Úr akkor azt mondta, hogy ettől függetlenül nem zárható ki a mikró trombózis.
Ezután 2011 novemberben csináltattam egy trombofilia vérvételt, amely a következő eredménnyel zárult:
Homocisztein 7 umol/L
PT INR 0,95
PT aktivitás 105,88 %
APTI 26,3 s
APC-Rezisztencia 3
D-dimer 0,4 mg/ml
Anti-thrombin III. 124% Protein C 128%
Protein S 92%
Fibrinogén 2,70 g/L
Lupus antikoaguláns 44,7 sec (norm.taromány: 30,5-40,6)
V. alvadási faktor Leiden mutációja: NORMÁL
MTHFR C677T: HETEROZYGOTA
Sajnos azóta már 3 lombik beültetésen vagyunk túl eredménytelenül, pedig a petesejtérési és megtermékenyítési statisztikáink szuperek. Egy közeli barátnőm a hetekben 8 év után végre (szintén lombik programmal) teherbe esett. Hasonló MTHFR és Homocisztein eredménnyel. Ő utolsó esélyként alacsony dózisú Clexánt kapott a petesejtleszívás után, amit a terhesség végéig használnia kell. Azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen előzményekkel van-e esélyem arra, hogy én is kaphatok ilyen alacsony dózisú kezelést, érdemes-e felkeresnem ez ügyben tisztelt Doktor Urat?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: V. Rita
Mindenképpen keressen fel, mert ön feltehetőleg abba a 40%-ába tartozik a betegeknek, akiknél kimutatható molekuláris eltéréseket a mai technikával még nem tudunk igazolni, DE ENNEK ELLENÉRE KEZELNI KELL!. Én biztosan fel fogom írni a profilaktikus LMWH-t
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
Két alkalommal vettem részt seprűvéna eltávolító kezelsen, sajnos a második alkalommal teljesen eredménytelenül. Jelentősen fokozott mindkét lábamon a kiteredése. Sajnos már mindkét bokám környkén és a sípcsontomon is feltünő vénahálóhat mutatkozik. Kérdésem, hogy mindez valóban csak kozmetikai probléma lenne?
Köszönöm szíves válaszukat.
Kárpáti Katalin
Nem, ez nem csak esztétikai probléma. Lehetséges, hogy a vénatörzsében alakult ki tágulat, és a felületes vénái emiatt telődnek vissza, tágulnak ki. Javaslom, jelentkezzen be Sepa főorvoshoz kivizsgálás, kezelés végett.
Üdvözlettel
dr. Babai László
2012.-ben voltam Önnél. Dr. Somlai Judit főorvosnő küldött önhöz a syncumar megítélése végett.2008 ban volt egy részleges bokaszalag szakadásom. A gipszrögzítés alatt LMWH kezelés ellenére is mélyvénás trombózis alakult ki nálam. Ekkor végeztek egy genetikai vizsgálatot ami Leiden heterozigóta mutációt és MTHFR C677T génmutációt igazolt. Jelenleg syncumar és Folsav kezelést kapok ezekre. Később készült egy immunológiai vérvétek is ahol újra ellenőrizték a véralvadást.
Protein C Global 0,54 (0,80-2,00)
APC-R 1,2 (2,0-6,0)
Lupus antikoaguláns szűrőteszt 41,6 sec (30,5-40,6)
Elkészült a családvizsgálat is ahol húgomnál és keresztlányomnál szintén diagnosztizálták a Leiden heterozigóta mutációt. Nekik még nem volt trombózisuk és nem is szednek semmi véralvadásgátlót sem. Húgomnál volt még egy plussz vizsgálat is ACA IgG 18.7U/ml (<15)Azt mondták neki,hogy nincs tennivalója vele.
Nemrégiben voltam Prof. Dr. Molnár Mária Juditinál aki felvetette az antiphosporlipid syndroma lehetőségét.Ez a szindróma szintén véralvadási probléma vagy valamilyen autóimmun folyamatnak a része?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Berta László
A leleteit magyarázza, hogy most Syncumart szed (nem értettem, hogy Syncumar kezelés alatt miért néznek Protein C-t : úgyis alacsony lesz). Az APC érték magyarázata a Factor V Leiden mutáció, ami ismert és higgye el, élete során nem is változik meg. Az antifoszfolipid szindróma egy szerzett elváltozás, arra már -gondolom - vizsgálták, de ezt érdemes megismételni, mert szerzett.
Szívesen látom a Trombózisközpontban
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
29 éves vagyok, korábban gyakran sportoltam, mozogtam és igyekeztem egészségesen is táplálkozni. 3 éve dolgozok jelenlegi munkahelyemen, ahol ülő munkát végzek napi 12 órában nappal és éjszaka egyaránt. Mióta itt dolgozok többször tapasztaltam, hogy bedagadtak a bokáim, de pihentetéssel el is múltak. Tegnapelőtt részt vettem egy több mint 20h buszos úton, majd utána egyből mentem dolgozni is, a munkahelyemen a bokáim akkorára dagadtak, hogy egy kicsit megijedtem, és a lábszáraim is jelentősen megvastagodtak. Este felpocoltam, nem mentem dolgozni, pihentetem már látszik, hogy kezd lelapulni. Ez lehet trombózisgyanus?
Az a tény hogy panaszai hosszas utazás után jelentkeztek mindenképpen óvatosságra int. Mivel mindkét lába bedagadt, bár a kétoldali mélyvénás thrombózis egyszerre való jelentkezése igen ritka, mégis ha panaszai nem múlnak vénás UH elvégzése indokolt az Ön esetében. Panaszait okozhatja a visszerek elégtelensége is, amire kompressziós zokni vagy combfix viselése ajánlott.
Tisztelettel:
Dr Kósa Éva
2006-ban volt egy mélyvénás trombózisom, tüdőembóliával együtt a bal alsó végtagban, ágyékrészen. Szívbillentyű elégtelenség jelzi. Sajnos Leiden-mutációm van, heterozygótás fajta. A fogamzásgátló hozta elő és az állómunka.
Néhány évig szedtem Syncumart, majd Marfarint, de az orvos javaslatára elhagyhattam a gyógyszert. Természetesen hordtam kompressziós harisnyát évekig, még mindig van, hogy felveszem alkalmanként.
Mostanában nagyon divatossá vált a nyirokmasszázs, nyirokdrenázs és ezeket a kezeléseket egyre több helyen igénybe lehet venni. Nekem sajnos még mindig bedagad a vádlim, ami elég kellemetlen és látványra sem szép. Önök szerint érdemes alkalmazni? Láttam, hogy már otthoni használatra is meg lehet vásárolni ezt a készüléket. http://www.airleggy.hu/ Azon gondolkozom, hogy megveszem, hiszen annyira nem is drága. A kérdés, hogy nem okozok-e vele nagyobb bajt?
Köszönöm előre is a választ,
üdv
Alexa
Bajt biztos nem okoz vele, legfeljebb nem használ. Azért kellene látnom, hogy van-e jele a krónikus vénás elégtelenségnek a lábában.
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
Rádiófrekvenciás visszér műtét ára felől érdeklődnék.
2013.04.15-i válaszában 285.000ft
2013.05.25-i válasz 185.000ft
Én csak örülnék a kedvezőbbnek!
Tisztelettel,
Inhof Márta
Elnézést, a kisebbet elütöttem... Helyes: 285ezer Ft / láb.
Üdvözlettel
dr. Sepa György
Autológ őssejtbeültetés során hazabocsájtás után milyen gyakran kell fertőtleníteni a lakást, ahol a beteg tartózkodik? Illetve milyen előírásokat kell betartani pontosan a hozzátartozóknak, akik együtt élnek a beteggel? Erről pontos információlkat hol lehet olvasni?
Köszönettel:
Veronika
Autológ őssejtbeültetés után, attól függ a tisztaság, sterilitás betartásának fokozata, hogy mi volt az illető alapbetegsége, kapott-e cytostaticus kezelést és aktuálisan milyen gyógyszereket kap.
Erről pontos információt a transzplantációt végző szakmai teamtől, kezelőorvosától kaphat.
Üdvözlettel:
dr. Szélessy Zsuzsanna
33 éves vagyok normál testalkatú, ülőmunkát végzem. 5 napja kezdődött látszólag minden előmény nélkül, reggel (éppen egy 2 órás a vonatúton ültem) a bal alsó lábszáram sípcsont melletti részében (belső) ismétlődően átfutó pár másodperces forróságérzés. A jelenség egész nap ismétlődött. Estére lementem a háziorvoshoz, de nem talált semmilyen eltérést, vénás eredetű problémára utaló jelet. Másnap és harmadnap is éreztem ezt a tünetet visszatérően rendszeresen, ekkor visszamentem az orvoshoz, de továbbra is az volt a véleménye, hogy valami gerinc eredetű, vagy neurológiai tünet lehet. (soha nem volt ilyen problémám még) 2 napja a melegség érzet elmúlt, helyette a vádlim felső, térdhajlathoz közelebbi belső oldalsó részében pulzáló tompa, gyengébb fájdalom jelentkezik visszatérően gyakorlatilag egész nap, nyugalmi helyzetben is. Hol elmúlik, hol érzem újra. A lábam nincs megdagadva, nem piros, nem lilás, látszólag nincs elváltozás rajta. a combomon oldalt, a térdhajlatban van pár seprűvénám, hajszálerek a terhességek, szülés óta, de problémát nem okoztak eddig. Igazi fájdalmam nincs, de nagyon zavaró, mert folyton ezt figyelem. Emellett nagyon aggódom, hogy mégiscsak vénás eredetű a panaszom.
Kérem írja meg véleményét, mert aggódom, hogy nehogy mégis trombózisom legyen.
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: Csepregi Adrienn
A mélyvénás trombózis sokféle formában jelentkezhet, pontos eldöntése a nem típusos formákban vizsgálatot igényel, vagyis egy d-dimer laborvizsgálat tud biztosabbat mondani az Ön esetében. A panaszok amiket leírt azonban éppúgy lehetnek mozgásszervi eredetűek is. Ha panaszai továbbra is fennállnak, akkor javasolom a további vizsgálatokat.
Tisztelettel:
Dr Kósa Éva
ui: a laborvizsgálatot rendelőhálózatunk tagjánál a SpeedMedical-ban (www.speedmedical.hu) megcsináltathatja
Életem első hosszú (kb. 8 órás) repülőútja előtt állok. Alapvetően nem foglalkoznék a dologgal, hiszen 27 éves, egészséges, átlagos testalkatú emberként úgy tudom nem fenyeget trombózis veszély.
Ami mégis elbizonytalanít, hogy korábbi rövidebb repülőútjaim után (1-3 óra) kb fél napig enyhén fájni szokott a lábszáram, majd elmúlik.
De például hosszabb buszos utazások után nem szokott panaszom lenni.
Lehetséges, hogy a hosszú ülésre még önmagában nem, de a repülőkön lévő extra körülmények (páratartalom/légnyomás, stb) hatására már létrejön valami rendellenesség?
Egyáltalán kell -e foglalkozni ezzel a jelenséggel? Mit jelenthet? Kell -e emiatt komolyabb óvintézkedés egy hosszabb repülés előtt?
Orvos ismerősök (nem kifejezett szakértők a témában) azt ajánlották, hogy adjak be magamnak Clexane 40 mg injekciót az utazás reggelén.
Valóban szükséges lehet ez az én esetemben?
Nem elég, ha lehetőség szerint mozgok a gépen és sok vizet iszom?
Ha mégis szükséges óvintézkedés, akkor van e esetleg a heparinnak valamilyen hatásos természetes alternatívája, amivel megbízhatóan helyettesíthető?
Ha pedig mindenképpen a heparin injekció a javasolt, akkor így 1-2 adag beadása esetén kell -e tartani bármilyen mellékhatásától? (Úgy tudom a vérlemezkék számát befolyásolhatja. A külföldi út okán ezt nem tudom majd az előírás szerinti laborvizsgálattal kontrollálni, jelenthet ez problémát?)
U.i.: Van egy enyhe mitralis prolapsus syndromam, néha szívritmuszavarom. Ez bármilyen szempontból releváns esetleg ebben a témában?
Köszönettel:
Kovács Péter
Véleményem szerint enyhén túlzott óvatoskodás, ha eddig thrombosisos tünetek nélküli útjai után most LMWH-t akar magának. Természetesen lehetséges, de mivel megelőző dózisról van szó, amit csak egyszer kap az indulás előtt és a visszaindulás előtt, gyakorlatilag semmilyen mellékahtásra ne számítson. Amit maga említ az a szükséges thrombocytaszám mérés a tartós alkalmazás első 10 napjában, hogy idejekorán felismerjük a heparin-indukált thrombocytopeniát (HIT),
Ha óránként 10 percet sétál, ülés közben tornázik és tényleg sok folyadékot fogyaszt, akkor nem várható semmi.
Dr. Blaskó György