Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
Faktor V Leiden mutáció: vad típus
Protrombin 20211A allél : vad típus
Köszönöm válaszát!
Üdv:
Prof. Blaskó György
azt szeretném megkérdezni hogy ha valaki trombózis gyanús akkor az injekciokon es a véralvadas gátló tablettákon kívul mit érdemes tenni ilyenkor? Mondjuk milyen fajta sport lenne rá jó, 47 éves norol van szó aki mellesleg dohányzik. Elorre is koszonom a választ
A mélyvénás thrombózis megelőzése történhet általánosan és egyénre szabottan is. Amennyiben valakinek nem volt korábban mélyvénás thrombózisa és a családjában sem fordult elő ilyen betegség, akkor például sporttal, (úszás , kerékpározás), visszértornával, a hosszas állás, ülés elkerülésével, a szoros ruházat elkerülésével a lábakon, esetleg kompressziós térdzokni viselésével lehet tenni a thrombózis elkerülése érdekében. Amennyiben a családban volt már mélyvénás thrombózis úgy genetikai vizsgálatokat lehet végezetetni. Alapesetben ( nincs műtét, trauma, hosszan tartó fekvő betegség stb.) nem adunk véralvadásgátló gyógyszert vagy injekciót. Fontos hogy ha a mélyvénás thrombózis gyanúja felmerül akkor el kell végeztetni a vénás duplex scan vizsgálatot és el kell dönteni hogy van -e thrombózis vagy nincsen. Ha valakinek volt már korábban mélyvénás thrombozisa, akkor minden esetben javasolt szakorvossal konzultálni. Ugyanezt javasolom fogamzásgátló, vagy hormonkészítmény szedése esetén is.
Tisztelettel:
Dr Kósa Éva
Ez év január 15-én mélyvénás trombózist szenvedtem el a bal alsó végtagban, helyileg a tibialis posteriorban volt egy részleges trombózis. A diagnózis Duplex UH-al történt, mely után a kezelőorvosom otthoni kezelést írt elő, Clexane injekcióval, illetve azzal az utasítással, hogy csak annyit mozogjak, amennyit a lakásban kell, kórházba nem küldött. Másnap azért csak elmentem csináltatni egy D-dimert, ami teljesen negatív lett, elültetve bennem a gyanút, hogy nincs trombózisom. ( Fájdalmaim sem voltak szinte alig, se duzzadás, se bőrpír, se semmi különös, inkább csak érzékeny volt a terület ) A Clexane injekciót azért nem mertem elhagyni, de 2 nappal később kértem egy magán UH-ra időpontot és ott semmiféle trombózist nem találtak! Sőt kiemelte a vizsgálatot végző orvos, hogy kifejezetten jó áramlásokat lát a vénákban. Otthon maradtam azért, főleg feküdtem de történt egy ijesztő dolog: Elkezdtem köhögni, ( inkább a köhögési inger volt erős, kapart a torkom ) hozzátartozik a dologhoz, hogy a trombózis előtti héten nagyon csúnya légúti fertőzésem volt. Belázasodtam, csináltak egy tüdőröntgent, ami tüdőgyulladást mutatott ki, illetve vettek vért D-dimerhez, ami persze megint negatív lett( még kisebb értékkel mint az első). Azóta jártam még egy helyen Ultrahangon, ahol megerősítették a trombózist, megint egy újabb hely viszont kizárta. Már nem a Clexane-t szúrom, hanem Xarelto-t szedek.
Az első helyen végzett kontroll UH azt írta, hogy a trombózis teljesen feloldódott ( 3 hét múlva volt a kontroll )
A dillemmáim a következőek:
Mi történt velem? Kell-e antikoagulánst szednem még? Ha volt trombózis, akkor mi okozhatta? ( Pár éve voltam genetikai vizsgálaton más okból,ott a Leiden és a prothombin negatív lett, a homocisztein heterozigóta. Nyilván van még számos vizsgálat erre, de ezek a kiértékelés szerint nem növelték szignifikáns mértékben a trombózis kialakulásának esélyeit.
Azt is olvastam, hogy az UH az distalis vénákban nem megbízható. Akkor kérdem én mi lenne a teljesen megbízható vizsgálati módszer ennek eldöntésére? MR-el nem vizsgálhatóak a mélyvénák? Okozhatta-e önmagában a trombózist a jelentős(+40kg) túlsúly és a mozgásszegény életmód? 39 éves , nem dohányzó ffi vagyok, tökéletes vérképem van , régebben versenyszerűen kézilabdáztam.
Elnézését kérem a nagyon hosszú megnyilvánulásért.
Várom válaszát:
Attila
Nekem közel két éve volt distalis MVT-m, 24 éves koromban, fogamzásgátló mellett. Szerencsére rendben gyógyultam, és az összes elvégezhető genetikai vizsgálatom negatív lett és antphospolid syndroma sem igazolható. Snycumart szedtem, majd az utolsó vérvizsgálat után csak annyit közöltek, hogy már nem szükséges további kezelés. Még az orvosommal sem tudtam beszélni, csak a leletet nyomták a kezembe. A VIII faktorom még emelkedett eszerint, 190%, nem tudom ez normális-e? Korábban, amikor 210 volt, már akkor is azt mondták, hogy „nomrál érték határán” és ha úgy gondolom, már ne szedjem a gyógyszert.
A fogamzásgátlót mellőzöm, nem dohányzok, ha sokat kell ülnöm, átmozgatom magam rendszeresen, járok kocogni, sok folyadékot fogyasztok, szóval igyekszem mindent megtenni, de mégis rettegek attól, hogy újra bajom lesz. Illetve nem tudom, a K vitamin kerülendő-e vagy sem... a Syncumar ugye annak blokkolása elvén alapul, de azt is olvastam hogy a normális faktorműködéshez elegendő K vitamin szükséges. Előre is köszönöm tanácsukat!
Kissé magasabb VIII faktor szint nem jelentős, de sok kérdést vetett fel, Kérem jelentkezzen be a Trombózis Központba és mindegyiket megbeszéljük.
Tisztelettel: Prof. Dr. Blaskó György
38 éves nő vagyok.Kb.2 éve napi rendszerességgel lábfájdalommal ébredek.A bal vádlim alatti terület fáj,ez a fájdalom pár lépés megtétele után fokozatosan elmúlik és a nap folyamán sem tér vissza. Mivel fogamzásgátló tablettát szedek felkerestem panaszommal orvosomat aki a gyógyszer szüneteltetését javasolta,majd csak a szüneteltetés után történt laborvizsgálat.Az eredmény jó volt így szedhetem továbbra is a gyógyszert.A szüneteltetés alatt panaszaim csökkentek.Kérdésem: ez a lábfájdalom a gyógyszerszedés mellékhatása, ha nem milyen szakorvost keressek fel ?
Köszönettel:Koncz Henriett
Mindenképp angiológus szakemberrel kellene konzultálnia. Központunkban Dr. Kósa Éva foglalkozik ezzel a területtel. Bejelentkezni a 0670/431 77 29-es számon tud.
Tisztelettel: Kelemen Edina asszisztens
Lányom 16 éves. V. alvadási faktor Leiden mutációjának vizsgálat eredménye a következő lett: 1. allél : normál, 2. allél: mutáns, genotipus: Heterozygóta. Kérdésem: Lányom szedhet-e fogamzásgátló tablettát? (A nőgyógyász szerint nem) Köszönettel: Mária
Egyértelműen nem szedhet.
Tisztelettel: Dr. Blaskó György
A mélyvénás thrombózis diagnózisa összetett. A d-dimer negatívitása nagy valószínűséggel kizárja a mélyvénás thrombózist,de ha a panaszok nem szűnnek, szükség van vénás UH vizsgálat elvégzésére is. Mivel a fizikális vizsgálatnak, státusznak nagy szerepe van az alsóvégtagi fájdalom diagnózisában, emiatt a leírása alapján nem tudom megmondani mi a panasza oka. Ha kétségei vannak, vagy panaszai nem szűnnek érdemes angiológushoz fordulnia. Központunk elérhetősége :0670/4317729, vgy email: info@tromboziskozpont.hu
Tisztelettel:
Dr Kósa Éva
Az érszűkület kezelésében nagyon sok tényező játszik szerepet, a betegséget meggyógyítani, visszafordítani nem lehet, de a végtag megmaradásának idejét sokszor meg lehet hosszabítani. Hogy a férje esetében mit lehet javítani, azt csak vizsgálat után és leletek birtokában tudnám megmondani, de minden esetben, ha műtéti beavatkozásra már nincs lehetőség, akkor elsősorban a rizikófaktorokat kell szigorúan kontrollálni.
Tisztelettel:
Dr Kósa Éva
Elérhetőségünk : 0670 4317729
Üdvözlettel : Kelemen Edina