Orvos válaszol

Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.

Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!

Kedves Látogatónk!

Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Elnézésüket kérem, hogy újból zavarom Önöket. Már korábbi levelemben érdeklődtem repülőgépen való utazásnál a trombózis megelőzése miatt. 70 éves, 72 kg súlyú férfi vagyok visszeres lábakkal. Szeretném megkérdezni, a hosszú (9 órás) repülőút előtt hány alkalommal , mikor és milyen dózisú véralvadás-gátló injekciót adjak be magamnak. Bocsánat a sürgölődésért, ugyanis a jövő héten, elsején (okt.1-én) utazom.
Köszönöm fáradozásukat.
Tisztelt Király Vince!

Hosszú repülőút valóban hajlamosít a mélyvénás thrombózisra. Ajánlás szerint a heparinos injekció azon esetekben javasolt, ha valakinek korábban volt mélyvénás thrombózisa, tüdőembóliája, vagy igazolt thrombózishajlama van, illetve néhány egyéb betegség, klinikai állapot esetén is. Amennyiben ezek nem állnak fenn, a thrombózis megelőzésére a kompressziós térdzokni vagy combtőig érő harisnya illetve harisnya viselése, a gyakori séta, lábak megtornáztatása javasolható. Fontos, ha az utazást követően az utazó bármilyen thrombózisra utaló tünetet észlel, mielőbb forduljon orvoshoz. A hosszú repülőút önmagában nem képezi heparinos injekció adásának javallatát.

A kompresszió magaságának kiválasztása az alapján javasolt, hogy a visszértágulatok mely magasságig terjednek és milyen nagyságúak. Ha főleg a lábszáron helyezkednek el, akkor térdzokni, amennyiben a combbon is jelen vannak akkor combtőig éső harisnya , illetve harisnyanadrág javasolható.

Tisztelettel:

Dr Kósa Éva
2011-ben kezdődtek a panaszaim (melegségérzet, zsibbadás), mivel nem múlt el Frontin tablettát írt fel a háziorvos (0,25) , illetve NeuroMultivit-EP tablettát. Kivizsgáláson akkor voltam (CT, nyaki ultrahang), melynek az eredményei negatívak lettek. Az utóbbi időben panaszaim rosszabbodtak kb. 1 hónapja (hányinger, érzetkiesés ilyenkor olyan, mint ha nem érezném olyankor a végtagjaim, vagy az ujjaimat , illetve hirtelen jelentkező szúró fájdalom a fejben). Szeretném megkérdezni, hogy a tünetek alapján van-e esetleg okom aggódni, hogy ez a stroke előjele, vagy TIA, vagy alagút szindróma, esetleg csak a sok stressz. Köszönöm előre is a választ!
A tünetek, panaszok olyan színesek, sokrétűek, hogy az ön történetének részletes ismerete és konkrét vizsgálat nélkül nem lehet használható és szakmailag korrekt választ adni.

Tisztelettel,

Dr. Kapocsi Judit
Tisztelt Professzor Úr!
Olvastam a cikkét az orális véralvadásgátlókról. (NOAC)
Nekem volt már egy trombózisom. Akkor (2011) a genetikai vizsgálat Leiden heterozigóta mutációt,MTHFR C677T heterozigóta génmutációt igazolt. Immunológián diagnosztizáltak nálam antifoszforlipid szindrómát. Így sajnos életem végéig syncumat kell szednem.3 éve volt egy T.I.A.-m.Ekkor már szedtem a synvumart. Időközben viszont csontritkulás alakult ki nálam,amit részben a rendszeres syncumar illetve a myaszténiámra kapott szteroidnak tudnak be.
Nemrégiben az agyi keringési zavarom miatt a syncumart astrix-al egészítették ki.
Szeretném megkérdezni Professzor urat,hogy mit javasolna nekem a syncumar helyett?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: B.László
Reumatológiai- ortopediai probléma állhat a panaszok mögött,személyes vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel,

Dr. Kósa Éva
Tisztelt Doktornő/ Doktor úr.
Érdeklődnék, hogy valóban nincs semmi gyógymód mélyvénás trombózisra? Édesapámnak van a lábában és itt semmit nem tesznek vele csak adnak rá betadines kenőcsöt meg valami lemosó folyadékot. Ezen kívül semmit nem tesznek vele, pedig folyamatosan fekélyes és folyik a lába, és nagyon fekete. Ugye van rá gyógymód? Kérem nyugtasson meg.
Kedves Sándor , az édesapjának csak volt mélyvénás thrombosisa, amit feltehető nem kezeltek, vagy elégtelenül kezeltek és most már az un. krónikus vénás keringési elégtelenséggel és lábszárfekéllyel állunk szemben, amit valóban nem lehet hatékonyan kezelni. Szóbajöhetne az alvadásgátló kezelés (amit ellenőrizni kell!!) de a legfontosabb a végtag absz. tisztán tartása az orbánc elkerülése érdekében, a konzervativ sebkezelés. Ha kicsit rendbejön, akkor bőrátültetéssel lehet kislérletet tenni.

Üdvözlettel Dr. Blaskó
Kedves Doktor úr!
30 éves nő vagyok, eddig nem voltam elég érett a gyermekvállalásra. Mostanra határozottan erős vágyat érzünk párommal egy babára. Első próbálkozáson túl vagyunk, meglátjuk. 10 éve mélyvénás trombózison estem át, 20 éves voltam. 3 évig szedtem a syncumart. Aztán végeztek egy vizsgáltatot, melyben kiderült, hogy semmilyen hajlam, genetikai öröklődés nem játszott szerepet. Le is állítottak a syncumarról. Az időjárás-változást megérzem, nyáron a meleg hatására fáj a lábam, feszít, főként ha rástresszelek. Gyermekvállalást éppen ezért úgy tervezzük, hogy legkésőbb májusra, júniusra szülessén meg a baba. Kérdésem a következő: ilyen esetben is szúrnom kell majd magam, vagy csak elég, ha orvosomnak jelzem, hogy mi volt korábban, és figyeljük a vérképemet..Köszönöm a választ
Kedves Asszonyom, Mivel fiatalkori thrombosisa volt, de molekuláris okát nem találták, ez az eseetke mintegy 40%-ába így van. A terhesség azonban a meglévő hajlamot nagymértékben fokozza, így azt javasolnám mind az Ön, mind a baba érdekében, hogy a 2-3-ik hónaptól szúrja magát Fraxiparinnel (testsúlyra illesztett dózissal) és terhességét terhespathologiában jártas szülész kisérje végig figyelemmel. Részletekérrt esetleg keresse fel Thrombosis Központunkat.

Üdv Dr. Blaskó György
Kedves Kapocsi Doktornő!

A statisztikák azt mutatják, hogy a 140-es szisztolés vérnyomásérték a veszélyességi küszöbérték. Ez egy átlagos érték, arról viszont nem lehet olvasni, hogy ez a határérték mennyire egyénfüggő. Mennyire szóródik ez az érték az emberek között? Lehet az, hogy valakinél, akinek mondjuk nagyon rugalmasak az erei, a 150-es olyan veszélyes mint valaki másnál a 140-es? Milyen egyéni faktorok játszanak szerepet a magas vérnyomás tűrésében? Köszönettel, Torma Balázs
Kedves Torma Balázs!

A kérdése teljesen jó és jogos. Megválaszolni nem egyszerű. Talán az a legkorrektebb ha azt írom, hogy a 140/90 Hgmm-es érték alatti értékeket azért tekintjük a vérnyomás normál tartományának, mert azok az emberek, akik ilyen vérnyomásúak, kisebb valószínűséggel betegednek meg szív-érrendszeri betegségekben ( szívelégtelenség, szív infarktus, szélütés, vesebetegség), mint azok, akiknél a vérnyomás érték ennél magasabb. Ez sok-sok ezer vizsgálat eredményéből származó adat. Mint minden statisztikai adat, az egyénre csak úgy vonatkoztatható, hogy ismerjük az adott ember teljes történetét. A kórtörténet és az aktuális panaszok, fizikális status felvétele az orvostanhallgatók képzésében 1 éves tananyag. Csak pár példát villantanék fel az egyéni rizikó faktorokról, amelyek alapvetően befolyásolják a hipertóniás beteg egészségi kilátásait: magas testsúly, dohányzás, inaktív életmód, cukorbetegség, zsíranyagcsere zavar, családban előforduló szív érrendszeri betegség, fokozott stressz stb.

Tisztelettel, Dr. Kapocsi Judit
Férjem 38 éves, átesett egy mélyvénás trombózison (bal láb comb). Naponta intenzíven sportolt, így nehéz elfogadnia, hogy pl. nem futhat csak úszhat és sétálhat. Az orvosa nem igazán együttműködő, szerinte semmilyen sport nem megengedett. Szeretném megkérdezni, hogy esetleg evezőpad használata lehetséges lenne-e?
Köszönettel!
Kedves Ágnes!

Ennek a kérdésnek a megválaszolásához tudni kell mikor volt a thrombózis, milyen panaszai vannak a betegnek, milyen kezelést kap, van-e még a thrombus az érben stb. Tanácsolom , hogy keressenek fel egy angiológust, akivel a konkrét kérdéseiket meg tudják beszélni. Ha gondolják szívesen várom Önöket. Biztatásul annyit tudok mondani, hogy néhány esetet kivéve a betegek hosszútávon általában folytathatják a korábbi életformájukat.

Tisztelettel:

Dr Kósa Éva
Tisztelt Trombózisközpont!
70 éves, 72 kg-os férfi vagyok, visszeres lábakkal. Hosszú, 9 órás folyamatos repülőútra készülök. Olvastam tanácsaikat, melyek nagyban segítik készülődésemet. Szeretném megkérdezni, hogy óvatosságból milyen dózisú Clexane injekciót vigyek magammal, mikor és hányszor kell ezt beszúrnom. Trombózis felmenőim között és nekem sem volt. Szeretném még azt is kérdezni, milyen hosszú kompressziós harisnyát ajánlatos felvennem, ha a legerősebb külső visszerem bal lábamon kívülről, az alsó lábszártól combom közepéig látszik.
Válaszukat előre is tisztelettel köszönöm.
Tisztelt Király Vince!

Hosszú repülőút valóban hajlamosít a mélyvénás thrombózisra. Ajánlás szerint a heparinos injekció azon esetekben javasolt, ha valakinek korábban volt mélyvénás thrombózisa, tüdőembóliája, vagy igazolt thrombózishajlama van, illetve néhány egyéb betegség, klinikai állapot esetén is. Amennyiben ezek nem állnak fenn, a thrombózis megelőzésére a kompressziós térdzokni vagy combtőig érő harisnya illetve harisnya viselése, a gyakori séta, lábak megtornáztatása javasolható. Fontos, ha az utazást követően az utazó bármilyen thrombózisra utaló tünetet észlel, mielőbb forduljon orvoshoz. A hosszú repülőút önmagában nem képezi heparinos injekció adásának javallatát.

A kompresszió magaságának kiválasztása az alapján javasolt, hogy a visszértágulatok mely magasságig terjednek és milyen nagyságúak. Ha főleg a lábszáron helyezkednek el, akkor térdzokni, amennyiben a combbon is jelen vannak akkor combtőig éső harisnya , illetve harisnyanadrág javasolható.

Tisztelettel:

Dr Kósa Éva
Tisztelt Doktornő!

Azután szeretnék érdeklődni, hogy létezik-e terhesség alatt biztonsággal adható véralvadásgátló az LMWH-n kívül?
(gyeremekágyban agyi vénás trombózis után, FII heterózigóta trombophiliát mutattak ki, mire vállalni mertem volna 2. gyermekemet a Clexáne is és a Fraxiparin is allergiás reakciót váltott ki, teljes testes csalánkiütés képében)

Válaszát hálásan köszönöm!
Terhességben csak az LMWH adható.

Tisztelettel,

Dr. Szélessy Zsuzsanna
Jó napót kívánok!
Én azért írok mert , 15évesen fogamzásgátlót akartam szedni ekkor elküldtek egy trómbózis
vizsgálatra , ahol negatí volt a teszt , viszont 13 éves korom óta viszerem van és azótta szültem
kéttgyerekett nem volt probléma és a kétt gyerek között volt egy nyaki cysta műttétem is és mar ott is volt viszerem ,viszont a terhesség alatt kijött a combomon is viszér a súly miatt amit felszedtem 64kg vagyok és 156cm és mostmár hogy óvis a kislányom reggel biciklivel megyünk oviba és azótta fáj néha a visszerem de nem dagadt és nem lilla ,most elakarok kezdeni használni az sp gélt és nem tudom hogy jó öttlett e?
A másik kérdésem hogyha 15 évesen megálapitották hogy nincs trombozis hajlamom akkor az most is igy van vagy már nem a visszerem miótta megvan ha erőltettem fájt éjszakánként és néha a terhesség alatt is és volt izomgörcsöm is
Válaszát előre is kösszönöm
Más a trombózis hajlam és más a visszér-hajlam. A trombozis hajlam negativitása nem véáltozik, mert az örökletes. A visszérhajlam is örökletes, de azon nem nagyon lehet segíteni, legfeljebb időnként ismétel sebészeti eltávolítássa. A SP-54 gélt nyugodtan alkalmazhatja.

Üdv Dr. Blaskó

A weboldal a jobb működés és a felhasználói élmény javítása érdekében HTTP-sütiket (cookie-kat) alkalmaz. Amennyiben nem fogadja el az összes sütit, előfordulhat, hogy az oldal egyes funkciói, mint például a foglalási rendszer, nem működnek megfelelően. A sütik használatával kapcsolatos részletes leírást az Adatkezelési Tájékoztatónkban találhatja meg.

Szükséges sütik

Ezek a sütik elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez, ezek nélkül az oldal nem működik megfelelően.

Analitikai sütik

Az analitikai sütik segítenek megérteni, milyen tartalmakat kedvelnek a látogatók, ezzel javíthatjuk szolgáltatásainkat. Az összegyűjtött adatok nem kapcsolhatók össze konkrét személyekkel.

A sütibeállításokat bármikor módosíthatja böngészőjében.

Prima Medica Egészségközpontok